تشخیص یبوست

اگر نمی توانید با استفاده  از رژیم غذایی و ملین ها  یبوست را کنترل کنید شاید مشکل بزرگتری وجود دارد.این آزمایشها برای بررسی علل این مشکل هستند:
نوشته دیانا رودریگز
اگر یبوست دارید- حرکات روده نامنظم و دفع مدفوع و گازبه سختی ودردناک انجام می شود-مصرف مقدار زیاد فیبر به شما کمک می کند. ولی اگر با وجود خوردن مقدار زیاد فیبر و نوشیدن مایعات فراوان هنوز یبوست را شکست نداده اید، زمان مراجعه به پزشک فرا رسیده است.
تشخیص یبوست: درمان
به جای مجموعه آزمایشها، معمولا رویکرد اولیه مقابله با یبوست درمان است. فرانسسکو جی مررو، پزشک و متخصص گوارش در موسسه بیماریهای گوارشی کلینیک کلیولند اوهایو می گوید:معمولا بسته به شرایط بیمار به درمان می پردازیم . اگر بیمار جوانی است که از این مسئله شکایت دارد، معمولا نوعی ملین به او می دهیم. ولی افرادیکه  به درمان پاسخ نمی دهند یا علایم سلامت گوارشی مشکوک بروز می دهند ، ممکن است برای ارزیابی های بیشتر یبوست به آزمایش نیاز داشته باشند.
مررو می گوید : اگر در مورد سایر مسایل نگرانی داریم ، اولین گام رد کردن چیزهای غیر طبیعی  در روده است. اگر فردی به هر صورت در مقابل درمانهای دارویی مقاومت می کند و مشکل یبوستش حل نمی شود ، گام بعدی را شروع می کنیم که همان شناسایی دلیل عدم دفع است.
جهت تشخیص موارد غیر طبیعی که منجر به یبوست می شود ، آزمایشهای مختلف مرتبط با عملکرد گوارش انجام می گیرد.

تشخیص یبوست: آزمایش دستگاه گوارش
پطشک ابتدا سابقه پزشکیتان را بررسی می کند و سوالاتی پیرامون رژیم غذایی ، داروها و سطح فعالیت بدنیتان و سختی دفع مدفوع و وجود خون در مدفوع از شما می پرسد. سپس آزمایش کامل فیزیکی انجام میدهد. اغلب دلیل یبوست با بررسی سابقه پزشکی و آزمایشات فیزیکی معلوم می شود و آزمایشات بیشتر نیاز نیست.
ولی اگر هنوز دلیل قطعی مشخص نیست ، پزشک برای رد بیماری ، آزمایش خون مانند هیپوتیروئید ( کم کاری تیروئید ) می نویسد که می تواند دلیل یبوست باشد. آزمایشات بیشتر معمولا برای بیمارانی است که یبوست شدید دارند و به درمان پاسخ نداده اند و یا یبوست همراه با کاهش وزن و خون در مدفوع و یا سن بالا را گزارش داده اند، نوشته می شود. هدف اصلی آزمایشات تشخیص مکان مشکل در دستگاه گوارش است. آزمایشات معمولا با کلونوسکوپی جهت مشاهده سلامتی کلون شروع می شود. آزمایشاتی که برای ارزیابی یبوست انجام می شود شامل موارد زیر است:

  • کلونوسکوپی و سیگمویدوسکوپی : پزشک لوله ای که دوربین ریزی دارد به داخل کلون و رکتوم میفرستدتا موارد غیر طبیعی مشاهده شود. سیگمویدوسکوپی برای مشاهده روده کوچک و کلونوسکوپی برای روده کامل است.
  • آزمایش دفع مدفوع:از مقعد و رکتوم اشعه ایکس گرفته می شود تا چگونگی عملکرد ماهیچه های رکتوم برای دفع مدفوع دیده شود.
  • مطالعه انتقال کلورکتال: پس از بلعیدن کپسولهایی ه حاوی نشانه جهت مشاهده با اشعه ایکس هستند ، در طی یه هفته ، جهت دنبال کردن حرکات کپسول ها در کولون عکس هایی گرفته میشود . این آزمایش جهت مشاهده حرکت غذا در دستگاه گوارش است
  • آزمایش عملکرد آنورکتال : این آزمایش برای مشاهده عملکرد مناسب مقعد و رکتوم است
  • اشعه ایکس اینماباریوم : شب قبل از آزمایش جهت تخلیه کامل روده مایعی مینوشید . برای آزمایش روده پر از باریوم به پزشک اجازه مشاهده راحت تر مواد غیر طبیعی یا موانع در روده و رکتوم به وسیله اشعه ایکس را میدهد .

مررا میگوید این تعداد آزمایش برای اغلب مردم نیاز نیست چرا که با افزایش مصرف فیبر در رژیم غذایی تان مشکل حل میشود . این آزمایش ها برای تشخیص علت یبوست در افرادی است که راحت نیستند و معمولا از علائم شدید رنج میبرند . پس اگر یبوست شما درمان نمی شود با پزشک جهت تشخیص مشکل اصلی روده هایتان مشورت کنید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *