۱۰ حقیقت مهم در مورد دوران یائسگی

 

نوشته: ماری سوزینسکی، نویسنده وب سایت سلامت روزمره

دوران یائسگی در واقع دوره‌ای از زندگی زنان است که منتظر آن نیستند. تغیرات هورمونی منجر به گر گرفتگی، مشکلات خواب و سایر مسائل این دوران می‌شود ولی اگر از حقایق آن اطلاع داشته باشید، می‌توانید برای وارد شدن به آن برنامه ریزی کنید.

کارن دیهان، پزشک، استادیار و رئیس بخش زنان در دانشگاه لویولا در ایلینویس می‌گوید: “بیماران یائسه زیادی دیده‌ام، اولین چیزی که می‌خواهم آنها بفهمند این است که یائسگی، بخشی طبیعی از زندگی است. نوع نگاه و باورهای یک زن با این مسئله، در مدیریت و به انجام رساندن آن بسیار مهم است.”

هر زنی به روش خودش، دوران یائسگی را تجربه می‌کند. ربکا پاپامیهالاکیس، پرستار بخش مراقبت اجتماعی زنان هایلند در ایندیانا می‌گوید: “نمی‌توانید چگونگی احساس خود را با شخص دیگری، مقایسه کنید.”

در این مقاله ۱۰ مورد از حقایق اولیه در مورد دوران یائسگی که زنان باید بدانند بیان شده است.

علائم دوران یائسگی

  • پس از گذشت ۱۲ ماه بدون عادت ماهیانه، شما یائسه شده‌اید: به دلیل اینکه در سال‌های پایانی منتهی به یائسگی، عادت ماهیانه نامنظم است؛ نمی‌توانید به درستی تشخیص دهید، مگر اینکه یکسال عادت نشده باشید. مطابق نظریه کنگره آمریکایی بیماری‌های زنان (ACOG)، یائسگی به این معنی است که رحم شما، تولید استروژن را متوقف کرده است.
  • به طور میانگین، یائسگی در سن ۵۱ سالگی روی می‌دهد: بر طبق گزارش جامعه یائسگی آمریکای شمالی (NAMS)، بیشتر زنان آخرین عادت ماهیانه خود را بین ۴۵ تا ۵۵ سالگی تجربه می‌کنند.
  • یائسگی پیش از ۴۰ سالگی، یائسگی زودرس است: این مطلب می‌تواند ارثی باشد یا به سبب شرایط پزشکی، مانند تیروئید غیرطبیعی یا بیماری رماتیسم مانند لوپوس اتفاق بیفتد. شیمی درمانی یا رادیوتراپی نیز می‌توانند منجر به آسیب به رحم شده و یائسگی زودرس را سبب شوند. دکتر دیهان می‌گوید اگر به سبب درمان بیماری خاص، رحم خود را درآورید، نیز دچار یائسگی زودرس می‌شوید.
  • آخرین سال‌های عادت ماهیانه پیش یائسگی(permenopause) نامیده می‌شود: مطابق با گفته (ACOG)، در طی زمان انتقال از دوره ماهیانه نامنظم تا توقف کامل عادت ماهیانه، نوسانات سطح استروژن در دهه ۳۰ و ۴۰ سالگی زندگی شما شروع می‌شوند. دکتر دیهان می‌گوید از رایج‌ترین علائم آن پریود نامنظم است، یعنی سیکل شما طولانی‌تر، کوتاه‌تر، خونریزی شدیدتر یا کمتر خواهد بود. یا حتی برخی ماه‌ها پریود نخواهید شد.
  • علائم شامل گرگرفتگی یا اضافه وزن هستید: رایج‌ترین علامت یائسگی، گرگرفتگی است که طبق گفته NAMS، به صورت احساس گرمای شدید به مدت چند ثانیه تا چند دقیقه ظاهر می‌شود. اگر هنگام خواب اتفاق بیفتد به آن تعرق شبانه گویند. سایر علائم ممکنه یائسگی شامل مشکلات خواب، خشکی واژن، تغییر حالات، سردرد و مشکل حافظه می‌باشد. در برخی زنان این مسائل در دوره پیش‌یائسگی نیز شروع می‌شود و با شروع یائسگی گرگرفتگی و مشکل حافظه حل می‌شوند.
  • یائسگی منجر به تحلیل رفتن بافت استخوانی می‌شود: این امر به سبب کاهش استروژن است. در حقیقت، طبق نظریه انجمن ملی پوکی استخوان (NOF)، در طی ۵ تا ۷ سال اول یائسگی، ۲۰ درصد چگالی استخوان‌ها در زنان کاهش می‌یابد. پاپامیهالاکیس می‌گوید: “پوکی استخوان، بیماری جدی و خاموش، ولی قابل پیشگیری است.”

دکتر لارن استریچر توصیه می‌کند که حتماً به رژیم خود کلسیم را اضافه نمایید، تمرینات روزانه چربی‌سوزی انجام دهید، سطح ویتامین D بدن خود را چک کنید و مطابق راهنمایی NOF از پزشک خود بخواهید سطح تراکم استخوانی شما را اندازه بگیرد.

  • خطر بیماری قلبی پس از یائسگی افزایش می‌یابد: استروژن در مقابل سکته و حمله قبلی از شما محافظت می‌کند، ولی کاهش سطح استروژن در طی یائسگی منجر به افزایش خطر بیماری قلبی می‌شود، مخصوصاً اگر کلسترول و فشار خون بالا داشته و تحرک نداشته باشید.
  • درمان هورمونی، منجر به بهبود علائم یائسگی می‌شود؛ این درمان که معمولاً آن را جایگزینی هورمون (HRT) می‌نامند، با دریافت استروژن و پروژسترون و یا تنها استروژن در صورت خارج کردن رحم، منجر به بهبود علائمی نظیر گرگرفتگی می‌شود. ولی درمان هورمونی طولانی‌مدت باعث افزایش خطر حمله قلبی، لخته شدن خون و سکته می‌شود. مطالعه دیگر انجام گرفته در سال ۲۰۰۲ نشان داد که درمان استروژن و پروژسترون موجب افزایش احتمال ابتلا به سرطان سینه می‌شود. البته مطابق با سرویس بخش سلامت و انسان آمریکا، درمان‌های هورمونی شکستگی استخوان و سرطان colorectal را کاهش می‌دهد.
  • ارتقاء سبک زندگی منجر به احساس بهتر در شما می‌شود: طبق نظر ACOGتمرینات بدنی منجر به کند شدن روند کاهش تراکم استخوان به دلیل یائسگی می‌شود. همچنین موجب افزایش ایندورفین طبیعی شده که باعث بهبود حالات و تحریکات می‌شود. دکتر دیهان می‌گوید سایر عادات پسندیده مانند خوردن خوب نیز بسیار مهم هستند.
  • دیگر هیچ پریودی اتفاق نمی‌افتد: بعد از چندین دهه عادت ماهیانه علی‌الخصوص اگر با خونریزی شدید و درد زیاد همراه بوده است، وقت آن است که با آن خداحافظی کنید. گاهی اوقات برخی مشکلات مانند فیبرویید و اندومتروز با ظهور یائسگی حل می‌شوند. برخی از زنان به سبب اینکه دیگر نگران حاملگی نیستند از رابطه جنسی خود بیشتر لذت می‌برند.

منبع:

وب‌سایت سلامت روزمره (everydayhealth)

Author: Marie Suszynski
Reviewed by Judy Mouchawar, MD, MSPH
معرفی یکی از بهترین محصولات تخفیف گرگرفتگی یائسگی

کپسول سویا سویگان

این کپسول باعث پیشگیری از پوکی استخوان، تخفیف علائم یائسگی، پیشگیری از سرطان (سینه و پروستات)، بیماری های قلبی-عروقی و پیشگیری از مشکلات گوارشی می‌شود.

کپسول سویا سویگان

جهت اطلاعات بیشتر و خرید این محصول اینجا را کلیک کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *