راهنمایی های جدید پوکی استخوان برای بانوان یائسه

راهنمایی های جدید ، مصرف دارو برای درمان پوکی استخوان را در برخی زنان در معرض خطر شکستگی توصیه می کند و برخی زنان را از مصرف آنها منع میکتد.
بر طبق بیان نویسندگان راهنمایی های جدیددر ۲۵ مارچ ۲۰۱۹ ، در ENDO ، نشست سالانه جامعه غدد مترشحه ، در نیواورلئان ، برخلاف خطراتی که برخی داروها دارند ، مصرف داروهای درمان پوکی استخوان برای زنان یائسه بسیار مفید است.
آماده سازی این پرونده به مدت ۵ سال به طول انجامیده و راهنمایی های جدید اولیه پوکی استخوان در این رده سنی یک دهه در حال آماده سازی بوده است. هر دو در می ۲۰۱۹ دز مجله غدد مترشحه و متابولیسم منتشر شدند.

با مشاهده کاهش چگالی استخوان ، شکستگی لگن افزایش می یابد

کلیفورد جی روسن ، پزشک و مدیر مرکز تحقیقات ترجمه ای در مرکز پزشکی اسکار برو می گوید: در سالهای اخیر ، شمار بانوانی که دچار شکستگی لگن شده اند در حال افزایش است ، در حالیکه نرخ مشاهده شده چگالی استخوان شدیدا در حال کاهش است.
روسن می گوید: از هر دو زن یائسه ، یک نفر در طول عمرش دچار شکستگی به سبب پوکی استخوان می شود. او می گوید یکی از دلایل نگران کننده اینست که بیسفوسفونات ، نوعی داروی پوکی استخوان ، کاهش یافته است.

ترس از عوارض جانبی نادر منجر به کاهش تلاش برای درمان پوکی استخوان شده است

کاهش چشمگیر درمان و مشاهده مرتبط با مطالعه در طی دو دهه گذشته ، گرچه غیر معمول است ولی احتمالا مربوط به عوارض جانبی بیسفوسفونات است. داروها شامل برندهایی مانند (FOSAMAX(alendronate), BONIVA( bandronate  منجر به نوعی شکستگی غیر معمول استخوان ران و پوکی استخوان فک می شود که با ضعیف شدن و از بین رفتن استخوان شروع می شود. روسن می گوید: بیماران قطعا نگرانند . این قضیه برای فرد نگران کننده است.
نویسندگان کمیته راهنمایی ها ، زمان زیادی برای درک نگرانیهای بیماران و مسایل شکایات دارویی صرف کردند. با این حال روسن می گوید: درمان این بیماری برای زنان ارزش خطر کردن دارد.
او افزود : مشخصا داروهای ایمن و تاثیرگذار وجود دارد.مجموعه راهنمایی ها شامل الگوریتمی برای پزشکان در هنگام نسخه نوشتن برای درمان مناسب بانوان با توجه به سطح خطر در آنها می باشد.

راهنمایی های جدید اجازه توقف موقت مصرف دارو در کسانیکه کمتر در معرض خطر هستند را می دهد

در مجموع راهنمایی ها برای درمان زنان یائسه ای که شدیدا در معرض خطر شکستگی به سبب داروها بوده و بیسفوسفونات به عنوان درمان اولیه برایشان تجویز شده می باشد.
از جمله تغییراتی که نسبت به راهنمایی های قبلی صورت گرفته است ، اینست که به بانوان این گزینه داده شده تا پس از مدتی مصرف دارو ، بیسفوسفونات را کنار بگذارند. زنان پس از سه تا پنج سال مصرف دارو باید مجددا در مورد خطر شکستگی ارزیابی شوند. زنانیکه هنوز احتمال خطر شکستگی برایشان کم تر نشده است باید مصرف دارو را ادامه دهند. ولی زنانیکه به درمان پاسخ گفته و احتمال خطر برایشان کاهش شدید داشته است می توانند برای مدتی دارو را کنار بگذارند.

امید است که این رویکرد جدید بتواند مصرف داروهای پوکی استخوان را افزایش دهد.
روسن می گوید ، این رویکرد با شکایاتی همراه خواهد بود ، پس افراد دارو را طبق نسخه و در زمان مناسب استفاده کنند.
مجموعه راهنمایی های جدید (PROLIA ( denosumabرا به عنوان جایگزین بیسفوسفونات توصیه می کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *