درمان ناراحتی‌های پس از یبوست با گیاه زبان گنجشک گل

نام‌ها:

نام فارسی: زبان گنجشک گل

نام علمی: Manna

نام انگلیسی: Oleaceae

نام‌های دیگر:

Manna Ash, Flowering Ash, Flake Manna

معرفی:

گل و میوه: گل آذین پانیکول ابتدا افراشته و سپس آویزان و پر مانند است. کاسبرگ‌ها بسیار کوتاه، گلبرگ‌ها در قاعده به صورت زوج‌هایی به هم پیوسته، سفید رنگ و خطی تا زبانه‌ای باریک هستند. پرچم‌ها ۲ عدد و دارای میله بسیار بلندی می‌باشند. میوه فندقه بالدار، آویزان، زبانه‌ای به طول ۳ تا ۴ و عرض ۷ تا  ۱۰ میلی‌متر، در قاعده مدور یا گوه‌ای باریک، قهوه‌ای تیره و براق، تخت و دارای رگه‌های طولی می‌باشد. دانه‌ها تخم مرغی به طول ۱۵ تا ۲۰ و عرض ۴ تا ۵ میلی‌متر، پهن، تخت، قهوه‌ای رنگ و دارای رگه‌های طولی هستند.

برگ‌ها، ساقه و ریشه: درختی به ارتفاع حداکثر ۸ متر، دارای پوست خاکستری و پوسته پوسته می‌باشد. شاخه‌های سال جدید به رنگ سبز مایل به خاکستری یا سبز زیتونی، گاهی اوقات براق و دارای عدسک‌های متعدد به رنگ قهوه‌ای روشن هستند. شاخه‌های بلند در رأس کرک آلود و شاخه‌های کوتاه در قاعده درفشی بوده، غنچه‌های انتهایی و جانبی، گرد و دارای ۴ فلس می‌باشند. سطح فوقانی برگچه‌ها سبز تیره و سطح تحتانی آن‌ها سبز روشن بوده، رگه‌های صورتی رنگ دارد. رگبرگ‌ها پوشیده از کرک‌های نمدی صورتی رنگ می‌باشند.

رویشگاه:

گیاه زبان گنجشک گل بومی‌ جنوب اروپا تا مرزهای جنوبی آلپ و از آنجا تا بخش‌های اروپایی ترکیه بوده، در ایتالیا کاشته می‌شود.

پراکنش در ایران: در تهران و کرج به صورت کاشته شده یافت می‌گردد.

فرآورده‌ها:

“مان” (شیرابه) خشک شده مترشحه از شکاف‌های پوست تنه و شاخه‌های گیاه زبان گنجشک گل . جهت استحصال “مان”، تنه درختان ۸ تا ۱۰ ساله را خراش داده، “مان” ترشح شده را جمع‌آوری می‌نمایند.

بخش‌های دارویی:

شیره ترشح شده از پوست تنه.

موارد مصرف و اثرات درمانی زبان گنجشک گل

  • یبوست.
  • از گیاه زبان گنجشک گل برای درمان یبوست و در مواقعی مانند وجود زخم مقعد، بواسیر و پس از جراحی مقعد / راست روده که لازم است مدفوع به راحتی و به صورت نرم دفع شود، استفاده می‌گردد.

موارد منع مصرف:

  • استفاده از این گیاه در صورت انسداد روده ممنوع است.
  • تاکنون هیچگونه عارضه جانبی مضر و خطرناک ناشی از مصرف بجای مقادیر درمانی زبان گنجشک گل شناسایی نشده است. با این وجود مصرف “مان” حاصل از گیاه به وسیله افراد حساس ممکن است منجر به بروز نفخ و تهوع شود.

خواص گیاه زبان گنجشک معمولی را در اینجا مطالعه کنید.

منابع:

کتاب مرجع گیاهان دارویی (جلد اول)
تألیف و ترجمه دکتر احمد امامی، دکتر شیرین فصیحی و دکتر ایرج مهرگان

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *