سلامت روان کودکان

نوشته مادلین آر. ون، نویسنده وب سایت سلامت روزمره، ترجمه گروه مترجمان مفیدطب

مهم‌ترین کاری که برای سلامت روان کودکان می‌توان انجام داد این است که در کنارشان باشیم.

چالشی که این روزها والدین با آن روبرو هستند، پرورش کودکان شامل تغذیه مناسب، انجام تکالیف و ایجاد امنیت برای آن‌هاست. والدین خوب به سلامت روان کودکان خود توجه دارند. اما این مسئله بسیار راحت‌تر از چیزی است که به نظر می‌رسد. کافی است به کودکان عشق بورزیم و زمانی که لازم است در کنارشان باشیم.

جف نیجل، استادیار بخش روانشناسی و عصب‌شناسی و مدیر موسسه سلامت روان کودکان در دانشگاه تولان در اورلاندو می‌گوید: (تمام آنچه کودک به آن نیاز دارد یک بزرگ‌سال مراقب و عاشق است که شدیداً به کودک تعهد دارد)

کودکانی که سلامت روان دارند تمایل به:

  • عملکرد بهتر در مدرسه دارند.
  • روابط محترمانه، متقابل و ماندگار می‌سازند.
  • توانایی کنار آمدن با شرایط سخت دارند.
  • بعداً در زندگی رفتارهای سالم تمرین می‌کنند.

پرورش کودکان: مراقب به عنوان الگو

کودکتان با مشاهده چگونگی ارتباط شما به عنوان مراقب با آن‌ها و سایرین و نیز کنار آمدن شما با چالش‌هایتان به عنوان والدین، سلامت روان را می‌آموزند. نیجل می‌گوید: این حقیقت به این معنی است که اگر کودک شما شاهد یا قربانی خشونت بود، محل زندگی خود را تغییر دهید.

سلامت روان کودکان

پرورش کودکان: کاشت بذر سلامت روان

نیجل می‌گوید: اگر پدر و مادر بودن آسان بود، بیشتر ما باید الآن عالی می‌بودیم که نیستیم. حتی والدین کم‌خطر هم لحظات پرخطر دارند. آنچه مهم است روابط کلی است.

نیجل نکات زیر را برای پرورش سلامت روان کودکان توصیه می‌کند:

  • دانستن اینکه در هر سنی چه رفتاری انتظار می‌رود. یک یاز رایج‌ترین مشکلاتی که والدین علی‌الخصوص والدین جوان با آن روبرو هستند، این است که نمی‌دانند پیشرفت مناسب در هر مرحله رشد سنی کودکشان و رفتار مناسبی که انتظار می‌رود، چیست. آگاهی در مورد مراحل رشد به شما کمک می‌کند تا به نیازهای کودک بهتر پاسخ دهید. همچنین بهتر مشکلات را تشخیص دهید. علایم سلامت روان در هر سنی متفاوت است. آنچه برای یک سن مناسب است برای سن دیگر علامت خطر محسوب می‌شود.
  • پشت خود را به مشکلات نکنید. اگر درگیر مشکلات روانی خود هستید یا با اعتیاد و تجاوز مبارزه می‌کنید، نیاز به دمان دارید. اگر با مشکلات روبرو نشوید به مشکل فرزندتان تبدیل می‌شود. مطالعه انجام‌گرفته بر ۹۸۴ نوجوانی که سرپرستی آن‌ها از کودکی واگذار شده بود نشان داد، آن‌هایی که والدین افسرده داشتند، با احتمال بیشتر دچار افسردگی می‌شدند.
  • زمان با کیفیتی را با فرزندتان سپری کنید. در پایان یک روز طولانی بسیار سخت است وقتی به خانه رسیدید، کلاه کار را کنار گذاشته و کلاه پدر و مادری را سر کنید (نقش پدر و مادری). ولی این دقیقاً همانم چیزی است که کودکان نیاز دارند. نیجل می‌گوید: راهی برای در لحظه کنار آن‌ها بودن، فهمیدن آن‌ها، مشکلاتشان و آنچه انجام داده‌اند، بیابید.

مراقب کودک درستی انتخاب کنید.

برای بسیاری از والدین شاغل یکی از تصمیمات مهم در مراحل رشد کودک، مرتبط با کسی است که در ساعات اداریشان، از فرزندشان مراقبت کند. سلامت جسمی و روانی کودک با حضور شخص یا موسسه‌ای که از کودکان کمتری مراقبت می‌کند، افسرده یا درگیر نگرانی‌های خود نیست و برای مراقبت از کودک آموزش دیده است بسیار مهم است.

 

منبع:

وب سایت سلامت روزمره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *