شپش سر

آنچه والدین باید در مورد شپش سر در مدرسه بدانند
گرچه بیشتر مدارس ، کودکان را در مورد شپش سر ، معاینه می کنند ، ولی این عمل به گونه ای موثر سبب کاهش نرخ شپش در مدارس نشده است. دکتر پولاک می گوید : در معاینات مدارس بسیاری موارد تشخیص داده نمی شود. والدین باید به دقت شواهد را قبل از شروع درمان در نظر بگیرند. بهترین گواه این مسئله وجود حشره زنده و در حال راه رفتن بر روی سر که مشابه تصویر شپش است ، می باشد.
یکی از مواردی که تشخیص داده نمی شود ، ریزش مو یا چیزهای سفید ، ثابت و بلند و لاغر است که به دسته مومی چسبند وشبیه رشک هستند ولی بر خلاف آن به راحتی جدا می شوند، است. آکادمی آمریکایی پزشکی کودکان می گوید کودکانی که شپش سر در آنها تشخیص داده شده نباید از رفتن به مدرسه باز مانند . به جای آن به درمان شپش پرداخنه و مانع تماس مستقیم سر با سر کودک با سایرین شویم.
گزینه های درمان شپش سر : چگونه از شر شپش سر خلاص شویم؟
توصیه می شود اگر حمله فعال شپش سر قطعی شد ، درمان را شروع کنیم. شپشها به زنده ماندن و راه رفتن نیاز دارند و تخم شپش نیاز دارد زنده بماند . مرکز کنترل و پیشگیری بیماری می گوید: باید محتاطانه به درمان افرادیکه در تخت مشترک با فرد مبتلا بوده اند، بپردازیم. برای درمان شپش ، شامپو و لوسیون با نسخه و بدون نسخه پیشنهاد می شود که موثر هستند. با توجه به نوع درمان ، شامپو را انتخاب کنید. گرچه این درمانها شپش را می کشند ولی چند روز طول می کشد تا خارش فروکش کند.

  • شامپوها و کرمهای ضد شپش بدون نسخه(otc) : درمانی که توسط FDA تایید شده ، شامل پرمترین یا پایرترین می باشد. هردو موثر هستند ودر خط مقدم درمان شپش هستند. پایرترین برای کودکان دو سال به بالا قابل استفاده است ولی پرمترین برای کودکان بالای دو ماه نیز استفاده می شود. هر دو شپش را می کشند نه رشک را.
  • لوسیونها و شامپوهای نسخه ای: شامپو یا لوسیون لیندان ، تاثیر کمتری نسبت به پرمترین داردو به سبب عوارض جانبی و سمی که دارد برای کودکان زیر دو سال ، زنان باردار و شیرده و کسانیکه سابقه تشنج دارند استفاده نمی شود. مالاتیون برای کشتن شپش و تخم شپش موثر است ولی از آنجاییکه نیاز است ، ۸ تا ۱۲ ساعت روی سر بماند ، توصیه نمی شود.
  • داروهای تجویز خوراکی : اگر سایر درمانها شکست بخورند ، گزینه بعدی ivermection خوراکی است. طی ۸ روز با مصرف دو دوز در روز شپش درمان می شود ولی عوارض جانبی نظیر اسهال و استفراغ دارد. کودکان برای مصرف این دارو حداقل باید ۳۳ پوند وزن داشته باشند.
  • درمان دستی: درمانهای دارویی برای کودکان دو ماه و کمتر استفاده نمی شوند. اگر نوزادان به شپشفعال دچار شوند باید با دست و به کمک شانه مخصوص شپشها را درآورید. هر سه تا چهار روز به مدت سه هفته انجام شودو ابتدا موها خیس و نرم کننده زده شود، سپس با شانه شپشها خارج شوند.
  • درمانهای جایگزین: درمانهای خانگی برای شپش وجود دارد که شواهد محکمی برای اثر بخشی آنها هست مانند مایونز یا روغن زیتون به سر زدن تا شپشها سر خورند. شواهد علمی اینها را تایید کرده است.

مدت زمان شپش سر
بعد از شروع درمان خانگی با شامپو بدون نسخه ، بعد از ۸ تا ۱۲ ساعت موها را بررسی کنید تا کاهش شپش فعال را مشاهده کنید . اگر تفاوتی احساس نکردید. همان درمان را ادامه ندهید. به پزشک مراجعه کنید تا محصول متفاوتی پیشنهاد دهد.
دستورالعمل روی محصول را دنبال کنید. با شامپوهای بدون نسخه،معمولا ۷ تا ۱۰ روز بعد ،استفاده مجدد پیشنهاد می شود تا شپشهایی که بعد از دور اول از تخم سر درآوردند نیز کشته شوند. معمولا با دو بار استفاده از شر شپش خلاص می شوید. شانه کردن با شانه مخصوص به مدت دو هفته نیز بسیار مفید است.
جلوگیری از شپش سر
علاوه بر درمان لازم است، برای جلوگیری از هجوم مجدد شپش به سر ، اقداماتی انجام دهید. از کلاه ، روسری ، وسایل مربوط به سر مانند شانه ، برس و حوله به صورت مشترک استفاده نکنید.

  • موارد لباسشویی: همه وسایل فرد درگیر شپش از قبیل بالشت ، لباس راحتی ، حوله و هر آنچه در طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از تشخیص شپش با سر در ارتباط بوده است را تعویض کرده و بشویید.باید با آب داغ و مایع صابونی در ماشین لباسشویی شسته شده و حداقل ۲۰ دقیقه به صورت داغ خشک شود.
  • شانه ها را بشویید: شانه ، برس و گیره های فرد درگیر شپش را ۱۰ دقیقه در آب جوش قرار دهید.
  • جاروبرقی کشیدن: با استفاده از جاروبرقی ، مبلمان ، فرش ، صندلی ماشین ، تخت خواب و سایر وسایلی که با سر فرد درگیر شپش در طی ۲۴ تا ۴۸ ساعت قبل از تشخیص در ارتباط بوده اند را جارو کنید.
  • مهر و موم کردن وسایل : گرچه به ندرت نیاز است ولی محل بالشت و وسایل حیوانات را در یک کیف پلاستیکی کاملا سفت به مدت دو هفته مهر و موم کنید تا شپش و رشکی باقی نمانده و از بین روند.
  • از اسپری پرهیز کنید: برای کشتن شپش سر از اسپری آفت کش در خانه استفاده نکنید ، چرا که سمی است.

عوارض جانبی شپش سر
بر طبق اعلام CDC شپش سر معمولا حامل بیماری نیست . ولی ممکن است به سبب خارش شدید ، عفونت باکتریایی پوستی درجه دو ایجاد کند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *