علایم انواع مختلف آکنه چیست ؟

آیا با آکنه مشکل دارید؟ شناخت انواع آکنه و علایم آنها اولین گام برای پاکسازی صورت است. تقریبا همه افراد به دلایل مختلف دچار آکنه می شوند. متاسفانه این جوشهای آزار دهنده دقیقا در بدترین مواقع ظاهر می شوند- مثلا قبل از یک قرار عاشقانه یا مصاحبه شغلی رویایی.
بسیاری افراد بالغ جوان درگیر آکنه هستند. ولی اگر فکر می کنید که این فقط مشکل جوانان است، کاملا اشتباه می کنید . آکنه در یزرگسالان و حتی نوزادان دیده شده است.
وقتی منافذ پوستی و فولکولهای مو به وسیله چربی و سلولهای مرده پوست بسته می شوند ، آکنه به وجود می آید. بیشتر افراد از آکنه روی صورت شکایت دارند ولی حقیقت اینست که در هرجایی از بدن آکنه می تواند دیده شود. شامل پشت ، شانه  ، گردن ، سینه و کپل می باشد.
گرچه همه از لفظ آکنه برای انواع جوش استفاده می کنند ، آکنه شامل انواع مختلف جوش است.

انواع مختلف آکنه:

جوشهای موضعی و موقت برای افراد خیلی مهم نیستند.  مشکل جوشهای دایمی هستند که اعتماد به نفس را تحت تاثیر قرار می دهند احساس شما نسبت به آکنه های روی پوست ، موجب اقدامات پوستی مختلف می شود. آکنه ها انواع ملایم تا شدید دارند.
یورام هوراث ، پزشک و متخصص پوست می گوید : آکنه ملایم نوع خفیف تر آکنه است . این نوع آکنه به راحتی قابل کنترل است و ردی به جا نمی گذارد.
آکنه نوع متوسط ، بیشتر دیده می شود و نقاط سیاه رنگ و رد به جا می گذارد. درمان آن سخت تر است و پس از بهبودی آثاری به جا می گذارد.
شناسایی انواع مختلف آکنه و شدت آنها جهت درمانهای مختلف بسیار اهمیت دارد.

اگر خواهان پوستی صافید، باید یدانید درگیر چه مشکل پوستی هستید.
انواع مختلف آکنه شامل زیر است:

  • سر سفید: جوشهای سر سفید از انواع جوشهای زیر پوستی هستند. این جوشها گرد و کوچکند. با لایه نازک پوست پوشیده می شوند ، و منجر به ظاهر سفید یا زرد می شوند. عوامل مختلف منجر به جوشهای سر سفید می شوند از قبیل پوست چرب ، هورمونها ، رژیم ، بلوغ و استفاده از لوازم آرایشی.
  • سر سیاه: جوش سر سیاه شبیه جوش سر سفید است . ولی به جای جوشهای سفید ، جوشها تیره اند. جوشهای سر سیاه با یک لایه پوست پوشیده نشده اند. دقیقا روی پوست هستند. قرار گرفتن در معرض هوا منجر به گیر افتادن چربی در داخل منافذ شده و به رنگ سیاه در می آید. دلایل ممکن برای جوش سر سیاه شاملفولیکولهای تحریک شده مو ، هورمونها ، رژیم ومحصولات مراقبت پوست است. برخی داروها باعث تحریک جوش سر سیاه هستند.
  • جوشهای سوزنی و نوک تیز(papules): جوشهای نوک تیز وقتی تشکیل می شوند که فولیکول مو و منافذ پوست به وسیله باکتریها بسته شده اند. سیستم ایمنی بدناتن به وسیله تولید گلبولهای سفید خون که با عفونت مبارزه می کند ، به باکتریها واکنش نشان می دهد. این عکس العمل به تورم سبب دسته جوشهای متورم قرمز می شود.
  • جوش چرکی (pustule) : این نوع جوش خیلی شبیه جوش نوک تیز است ولی در این نوع جوش ، عکس العمل بدن به تورم ، سبب جوشهایی پر چرک همراه با چربی ، سلولهای مرده پوست و باکتریها می شود. این جوشها قرمز رنگ و بزرگ هستند و نسبت به دست زدن خیلی حساسند.
  • جوشهای قلنبه ( nodules) :شدیدترین نوع جوش که با اندازه بزرگ و جوشهای عمیق زیر پوستی شناخته می شود. این نوع آکنه درگیر باکتری است و وقتی دیواره روزنه ها بسته شود ایجاد می شود. به عنوان نتیجه باکتریها ، چربی عمیق تر در پوست می رود ، و سایر روزنه ها را تحت تاثیر قرار می دهد. جوشهای قلنبه دردناک هستند و باعث ردهای دایمی می شوند.
  • آکنه کیستی (cyst) : هارث می گوید ، بدترین نوع آکنه که عمیقا زیر پوست است، جوش کیستی است. زمانیکه عکس العمل بدن به تورم شدید ، در روزنه ها سبب کورک و جوشهای آبکی می شود. معمولا در بانوان هنگام عادت ماهیانه دید می شود. تفاوت سطح استروژن در سطح فولیکول عمل کرده و منجر به کیستهای عمیق زیر پوستی می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *