لنز بهتر است یا عینک؟

لنزها انواع مختلفی دارد. خیلی وقت‌ها افراد می‌توانند براحتی از عینک استفاده کنند، ولی برای زیبایی، داشتن میدان دید بهتر یا راحت‌تر بودن در شرایطی مثل ورزش ترجیح می‌دهند از لنز استفاده کنند. مطالعه‌ها نشان می‌دهد لنز کیفیت زندگی را نسبت به عینک بیشتر می‌کند، اما دکتر فاطمه علیپور، چشم‌پزشک و متخصص لنزهای تماسی و عیوب انکساری و استادیار دانشگاه علوم‌پزشکی تهران به جام‌جم می‌گوید: این افراد خیلی باید احتیاط کنند، چون لنز وسیله‌ای است که داخل چشم گذاشته می‌شود؛ بنابراین اگر درست استفاده نشود می‌‌تواند با خود میکروب‌ها را وارد چشم و اختلال چشمی ایجاد کند.

اول چشم‌پزشک، بعد لنز

کسی که استفاده از لنز را انتخاب می‌کند، اولا باید به چشم‌پزشک مراجعه کند تا وی با معاینه‌ و بررسی این که این شخص مستعد ابتلا به عفونت است یا نه و قضاوتی که از وضع، شرایط خاص و احساس نیاز او به لنز انجام می‌دهد، تشخیص دهد شرایط استفاده از لنز را دارد یا نه. دکتر علیپور می‌گوید: چشم‌پزشک حتی بررسی می‌کند که فرد توانایی رعایت نکته‌های لازم را برای مراقبت از لنز و سلامت چشم داشته باشد. علاوه بر‌ این، اگر شخص دچار مشکل چشمی باشد، آن را درمان می‌کند و آموزش‌های لازم را نیز خواهد داد. سرانجام نیز مناسب‌ترین لنز را که مطمئن ‌است کمترین ضرر را برای چشم دارد، تجویز می‌کند. اما توجه داشته باشید لنز چندان بی‌خطر هم نیست

مواردی که از نظر چشم‌پزشکی استفاده از لنز ضرورت دارد

لنز طبی کودکانه

دکتر علیپور تاکید می‌کند: لنزهای خاصی برای کودکانی که مجبور به استفاده از لنز هستند، وجود دارد و به جای لنز داخل چشمی، لنز روی چشمی برای این بچه‌ها تجویز می‌شود. این متخصص لنزهای تماسی و عیوب انکساری توضیح می‌دهد: یکی از مهم‌ترین این موارد، در نوزادان و کودکان دچار آب‌مروارید مادرزادی است که جراحی برایشان انجام می‌گیرد.

CLS-SE_A16_Fig01

قوز قرنیه هم لنز می‌خواهد

بیماران دیگری که مجبورند از لنز استفاده کنند، کسانی هستند که قوز قرنیه دارند یا به دنبال ضربه‌ای که به چشم خورده و جوشگاهی که روی قرنیه مانده، خطوط نامنظم روی آن ایجاد شده است. دکتر علیپور توضیح می‌دهد: این بیماران دید با عینک خوبی پیدا نمی‌کنند، ولی وقتی لنز سخت در چشمان قرار می‌گیرد، به دید مفید دست پیدا می‌کنند.

اصلاح اختلاف شماره دو چشم با لنز

اگر در بیماری اختلاف شماره دو چشم خیلی زیاد باشد، بهتر است از لنز طبی استفاده شود. دکتر علیپور تاکید می‌کند: توجه به این نکته در سنین کودکی به دلیل خطر بروز تنبلی چشم خیلی مهم‌تر است. در بزرگسالان هم اگر به‌دلایلی ضعف چشم تازه ایجاد شده باشد و امکان تجویز عینک به دلیل اختلاف شماره دو چشم نباشد، لنز تماسی ارجح است.

درمان خشکی و پانسمان چشم با لنز

در برخی بیماران هم نه به دلیل عیب انکساری، بلکه به دلیل کمک دیگری که لنزهای خاص می‌توانند به آنها کنند، لنز ضرورت دارد.

دکتر علیپور می‌گوید: مثلا در مبتلایان به خشکی چشم شدید، برخی لنزها می‌تواند با فراهم کردن بالتشک مایع برای لطافت قرنیه و ایجاد سد در مقابل پلک‌هایی که جنسشان تغییر کرده و خشن شده یا مژه‌های زاید پیدا کرده است، سپری برای قرنیه فراهم و کمک کند بیماری زمینه‌ای این افراد کنترل و عوارضش کم شود.

این چشم‌پزشک می‌افزاید: در موارد خاص هم از لنزهای پانسمانی استفاده می‌شود. مثلا بعد از جراحیPRK یا بعد از آسیب قرنیه و گاهی بعضی جراحی‌ها، امکان دارد پزشک به جای پانسمان چشم از لنزهای پانسمانی استفاده کند. این لنزهای نرم بدون شماره است و فرصت ترمیم را به قرنیه می‌دهد.

لنز طبی رنگی هم داریم

اکنون لنزهای نرم شماره‌دار رنگی هم در بازار وجود دارد، اما دکتر علیپور به نکته مهمی در این باره اشاره می‌کند: در بازار ما در این زمینه محدودیت وجود دارد.

البته خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده، توانسته‌ایم بازار لنزهای شماره‌دار را به سمت مارک‌های معتبرتر و مطمئن‌تر از نظر حفظ سلامت قرنیه سوق بدهیم، اما لنزهای رنگی همچنان بازار آشفته‌ای دارند و برندهای معتبر قابل‌تجویز، سخت‌تر پیدا می‌شوند.

او می‌افزاید: به طور کلی هم لنز شماره‌دار نرم می‌تواند رنگی باشد و هم لنز تزئینی. اگر این لنزها از جنس خوب باشند، مشکلی هم ایجاد نمی‌کند، اما آنچه واقعا در بازار به چشم می‌خورد، آشفتگی است. آرایشگاه‌ها، لنزهایی را برای مشتریان به‌کار می‌برند که معلوم نیست از کجا تهیه شده و فرد مطمئن نیست در گذشته در چشم کسی گذاشته شده یا نه و متاسفانه مواردی از عفونت شدید قرنیه به این دلیل داشته‌ایم.

لنز رنگی تزیینی استفاده کنیم یا نه؟

این استاد دانشگاه در پاسخ به این پرسش می‌گوید: این که کسی از لنز رنگی استفاده کند، اشکالی ندارد و تمایل به زیبایی و تنوع در همه آدم‌ها وجود دارد، ولی تمام نکته‌های تهیه لنز طبی باید درباره لنز رنگی هم رعایت شود؛ یعنی باید از مرجع معتبر تهیه شود و مارک معتبری باشد، ولی متاسفانه لنز با مارک معتبر در بازار ایران سخت پیدا می‌شود و من خیلی از برندهای موجود در بازار را تایید نمی‌کنم. دکتر علیپور تاکید می‌کند: لنزهای رنگی باید در حداقل زمان ممکن به کار رود و یکبار مصرف نیز باشد. مثلا اگر کسی فقط برای مهمانی می‌خواهد لنز بزند و دیگر معلوم نیست که بخواهد دوباره آن را به کار برد، بهتر است لنز یکبار مصرف استفاده کند.

منبع:

مجله شبانه باشگاه خبرنگاران

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *