چگونه ماساژ درمانی، درد و استرس سرطان را کاهش می‌دهد؟

نوشته: کارن آپلد، نویسنده وب سایت سلامت روزمره

افزایش دسترسی به ماساژ درمانی فواید بسیاری برای افراد از جمله بیماران سرطانی دارد. ماساژ درمانی در طی سرطان منجر به کاهش نگرانی، استرس، درد، خستگی و شدت آن می‌شود.

ابتلا به سرطان و دنبال کردن درمان آن از لحاظ فیزیکی و روانشناسی بسیار سخت است ولی تأثیرات تسکین دهنده ماساژ درمانی، آرامشی که جهت بهبود خواب نیاز دارید را در اختیارتان قرار داده، سیستم ایمنی شما را ارتقاء بخشیده، استرس، درد، خستگی را کاهش می‌دهد.

تحلیلی که در مجله Integrative Cancer Theropies (درمان‌های یکپارچه سرطان) در ۲۰۱۵ منتشر شده، به تأثیرات ماساژ درمانی بر درد نگاهی انداخته و متوجه شده است ماساژ درمانی در مقایسه با درمان‌های مرسوم باعث کاهش مشهود درد می‌شود. محققان متوجه شدند که ماساژ، علی‌الخصوص برای دردهای مرتبط با جراحی مؤثر است. سی.جی. فانک، معاون بخش محصولات صنعتی و ارتباطات در مرکز ماساژ اینوی (Message Enuy) می‌گوید: ماساژ برای کسانی که از سرطان رنج می‌برند، مراقبتی را فراهم می‌کند که تغییرات مثبتی نسبت به فرایندهای پزشکی برای درمان بیماری دارد. مطالعه کوچک بعدی که در مجله آزمایش‌های کلینیکی (Clinical Trials) در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، نشان داد که ماساژ درمانی آرام، سطح استرس و بهداشت مرتبط با کیفیت زندگی در بیماران سرطان مغز استخوان حاد، را بهبود می‌بخشد. تحقیق کوچک دیگری که در مجله پزشکی مکمل و جایگزین در ۲۰۱۳ منتشر شد، نشان داد که فراهم آوردن ماساژ درمانی برای بیمارانی که مبتلا به سرطان انتشار یافته هستند در خانه‌هایشان، با کاهش درد و بهبود کیفیت خواب مرتبط است.

بشیر ساکر، پزشک و مدیر بخش سرطان شناسی و مدیر سرطان تزریقی در برنامه سرطان شناسی زنان در بیمارستان زنان و کودکان رد آیلند می‌گوید برخی دانشمندان معتقدند که فواید ماساژ به سادگی گرمای لمس انسانی و حسی که یک نفر به آن‌ها توجه می‌کند می‌باشد.

ماساژ تومورشناسی

نوعی از ماساژ، ماساژ تومورشناسی نامیده می‌شود برای بیماران سرطانی طراحی شده و از رویکرد محتاطانه‌ای استفاده می‌کند. دکتر ساکر می‌گوید: ماساژ درمانی تومورشناسی جهت مدیریت علائم و عوارض جانبی بیماران، آموزش داده می شود و از درمان انفرادی برای مراقبت و راحتی و پشتیبانی از فرایند درمان آن‌ها استفاده می‌کند. این درمان بخشی از فرایند شفابخش آن‌هاست. ماساژ تومورشناسی شامل شکل‌های مختلف با تکنیک‌هایی متفاوت می‌باشد. ساکر می‌گوید: هر نوع آن مؤثر است، بیشتر مرتبط با ترجیحات بیمار و مدیریت بهتر علائم اوست. رایج‌ترین انواع ماساژ، ماساژ سوئدی، ماساژ توینا، انعطاف دهی، شیاتسو، ماساژ معطر و ماساژ غده لنفاوی است.

جفری لانگ، پزشک و پرتو درمانگر در مرکز پزشکی مری برد پرکنیدز در لیوزیانا می‌گوید بیشتر ماساژورها می‌توانند انواع مختلف ماساژ و تکنیک‌های متفاوت را انجام دهند، و می‌توانند شما را راهنمایی کنند که چه نوع ماساژی نیاز دارید. بیشتر ماساژورها از دست‌هایشان استفاده می‌کنند ولی ممکن است از آرنج و ساعد نیز بهره برند، یا از وسایل مخصوص ماساژ برای مالش و ضربه زدن به بافت‌های نرم بدن استفاده کنند. ماساژ از نوع سبک تا شدید می‌باشد، دکتر لانگ می‌گوید: یک ماساژور با تجربه می‌تواند با توجه به نیاز خاص شما، ماساژ زا تغییر دهد.

لانگ می‌افزاید که در هنگام کار با بیماران سرطانی، درمانگر باید از قسمت‌های خاصی بدن جلوگیری کرده و فشار آرام‌تری را وارد و از ضربات آرام‌تر استفاده کند و نیرو را محدود کند.

تکرار و هزینه ماساژ درمانی

هر چند وقت یک‌بار نیاز به ماساژ است؟ لانگ می‌گوید از ماساژور بپرسید. باید عواملی مانند شدت علائم بیماری و تعداد ماساژهای مفید برای خود را در نظر داشته باشید. به طور معمول برای بیماران سرطانی یک‌بار در هفته ماساژ نیاز است.

ماساژ، غالباً سوئدی از ۵۰ تا ۷۵ دلار برای هر ساعت شروع می‌شود. قیمت برای نواحی بیشتر، تا ۹۰ دلار می‌رسد. مخصوصاً ماساژ معطر و یا سنگ داغ، گران‌تر است.

سطح پوشش بیمه ماساژ

سطح پوشش بیمه ماساژ، به عنوان بخشی از درمان است. لانگ می‌گوید: به بیان ساده‌تر، ماساژ باید توسط پزشک برای درمان و پوشش از لحاظ پزشکی تجویز شود. البته باز هم با توجه به توصیه پزشکی، پوشش ماساژ، بستگی به نوع بیمه دارد، برخی بیمه‌ها، ماساژ درمانی را پوشش می‌دهند، درحالی‌که بسیاری نمی‌دهند.

بسیاری شرکت‌های بیمه، ماساژ غده لنفاوی که نوع خاص ماساژ سبک برای درمان سرطان غدد لنفاوی است را پوشش می‌دهند. در این ماساژ، مسدود شدن سیستم لنفاوی از مایع لنفاوی برای جاری شدن درست جلوگیری می‌کند، که منجر به تورم بازو و پا می‌شود. ساکر می‌گوید: پیشنهاد می‌شود بیماران در مورد ارزش ماساژ درمانی همراه با درمان سرطان خود با پزشکشان مشورت کنند.

یکی از روش‌های یافتن ماساژور متخصص در ماساژ مخصوص سرطان و تومور، استفاده از اتحادیه آنلاین ماساژ درمانی آمریکایی توسط سایت  www.findamassagetherapist.org می‌باشد.

مطالعه بیشتر: آشنایی بیشتر با انواع ماساژ، را اینجا بخوانید.

منبع:

وب‌سایت سلامت روزمره (everydayhealth)

 

Author: Karen Appold

Reviewed by Lindsey Marcellin, MD, MPH
معرفی برخی از محصولات مخصوص ماساژ

کرم ماساژ دپی

رفع انقباضات عضله، شل نمودن، آرامش عضلات و ضدعفونی پوست در سالن ماساژ

%da%a9%d8%b1%d9%85-%d9%85%d8%a7%d8%b3%d8%a7%da%98-%d8%af%d9%be%db%8c

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و خرید این محصول کلیک کنید.کرم ماساژ ویشکا

تسکین دهنده درد های عضلانی  و مفاصل

%da%a9%d8%b1%d9%85-%d9%85%d8%a7%d8%b3%d8%a7%da%98-%d9%88%db%8c%d8%b4%da%a9%d8%a7

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و خرید این محصول کلیک کنید.کرم ماساژ رادیان

تسکین دهنده دردهای عضلانی-اسکلتی، کاهش دردهای آتروزی

%d8%b1%d8%a7%d8%af%db%8c%d8%a7%d9%86

برای مشاهده اطلاعات بیشتر و خرید این محصول کلیک کنید.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *