هر آنچه باید در مورد هجوم شپش به سر بدانید

شپش سر یکی از سه نوع شپشی است که از خون انسان تغذیه می کند و در مدارس بسیار رایج تر است. دو شپش دیگر ، شپش عمومی و شپش بدن است.
شپش سر چیست ؟
حشره انگلی نیش زننده ای که در اطراف جمجمه ، جایی که گرم و ثابت است ، زندگی می کند. شپش سر حتی در ابرو ، مژه ، موی گردن دیده می شود. از آنجاییکه شپش از خون بدن انسان تغذیه می کند و با آن زنده است ، اگر از بدن انسان جدا شود ، طی چند ساعت می میرد. ولی تخم شپش ، رشک ، تا یک هفته پس از جدایی از بدن انسان هم زنده می ماند. شپش سر یک مسئله کاملا انسانی است و حیوانات ندارند. گرچه شپش سر مسئله آزار دهنده ای است ولی در کل خطرناک و ناقل بیماری نیست.

علایم شپش سر
همه افراد علایم درگیری با شپش سر را بروز نمی دهند.ولی رایج ترین علایم شامل زیر است :

  • خارش : اطراف جمجمه ، گردن و گوشها ، البته این خارش به سبب واکنش به حساسیت به بزاق یا مدفوع شپش است. هجوم بار اول شپش دو تا شش هفته خارش ندارد.
  • مشکل خواب : شپشها بیشتر در تاریکی فعالیت دارند. بنابراین کسانیکه دچار حمله شپش شده اند ، به سبب حرکات شپش در شب ، مشکل خواب دارند.
  • رشک و شپش قابل مشاهده:شپش روی سر و گردن و پشت گوش قابل مشاهده است. رشکها به ساقه مو می چسبند. گرچه تخمهایی که باز می شوند ، بسیار کوچکند . به سختی دیده می شوند ولی تخمهای خالی روشن هستند. حضور رشک به مفهوم هجوم فعال شپش نیست.
  • برجستگیهای قرمز:این حمله برای برخی افراد منجر به جوش می شود و خاراندن به همراه دارد که خود منجر به عفونت باکتریایی و تورم غدد لنفاوی و زخم می شود. اگر این مسیله شروع شود ، پزشک درمان آنتی بیوتیکی را آغاز می کند

شپش سر چه شکلی است؟
شپش سر بستگی به مرحله ای که در آن در حال رشد است ، شکل متفاوتی دارد. در ابتدا ، تخم شپش است که رشک نام دارد و به اندازه دانه ماسه است و بر روی ساقه مو نزدیک جمجمه دیده می شود. رشکها بیضی شکل هستند و رنگ سفید و زرد دارند ، به همین سبب گاهی رشک با شوره سر اشتباه گرفته می شود. گاهی نیز رشک به رنگ مویی که به آن چسبیده است در می آید. بعداز ۸ تا ۹ روز برای شپش شدن به صورت پوره می شود ، یا سریعا به شپش تبدیل می شود.این شپشها شبیه شپش بالغ هستند. ۶ پا و پنجه قلاب مانند دارند. پس از ۹ تا ۱۲ روز پوره ها تبدیل به شپش بالغ می شوند که ۲ تا ۳ میلیمتر اندازه دارند. شپش بالغ رنگ سفید مایل به خاکستری دارد و اگر موی میزبان ، تیره باشد به رنگ تیره در می آید. اگر از خون پر شود ، قرمز می شود.

علل و عوامل شپش سر: چگونه منتشر می شوند؟

شپش سر نمی تواند پرواز کند یا بپرد یا بجهد . تنها راه حل انتقال از یک سر به سر دیگر ،ارتباط دو سر و چهار دست و پا کردن شپش به سر دیگر است. این مسئله در مقاله ای که در می ۲۰۱۵ در مجله پزشکی کودکان منتشر شد ، بیان شده است. ریچارد جی پولاک ، پزشک و محقق بخش بیماریهای عفونی و سیستم ایمنی مدرسه پطشکی هاروارد بوستون می گوید: تماس مستقیم سر با سر منجر به انتقال شپش می شود. به عنوان مثال ، تخت خواب مشترک کودکان و کشتی گرفتن کودکان با بزرگسالان.
برخلاف باور عموم که شپش سر از طریق به اشتراک گذاشتن وسایلی مانند کلاه ، کلاه کاسکت ، شانه منتقل می شود ، این مسیله به ندرت اتفاق می افتد.

چه کسانی بیشتر در معرض خطرند؟
دکتر پولاک می گوید: کودکان بیشتر از بزرگسالان در معرض خطرند. از زمانیکه کودکان وارد مدرسه متوسطه  می شوند ، شیوع به طرز چشمگیری کاهش می یابد . علاوه بر این مسئله زندگی با فرد مبتلا به شپش نیز خطر درگیر شدن با حمله شپش را افزایش می دهد.
شپش سر در دختران رایج تر از پسران است و رد کودکان آفریقایی آمریکایی کمتر دیده می شود.

آیا درگیر شپش سر شده ایم ؟
بهترین شیوه تشخیص ، مشاهده پوره یا شپش زنده در اطراف جمجمه و مو است. هنگام مشاهده بر جمجمه و پشت گوش و گردن تمرکز کنیم. شپش بسیار کوچک است و بسیار سریع حرکت می کند . پس موها را به چند بخش کرده و هر بخش را با ذره بین مخصوص دیده و با شانه فلزی دندانه دار مخصوص رشک شانه بزنید. پولاک می گوید: اگر یک حشره کوچک در حال چهار دست و پا بر روی سر دیدید، مطمئن باشید که درگیر شپش شده اید.
آنچه معلمان و والدین گاهی به جای شپش می گیرند ، شوره سر ، پوست مرده و اسپری سر است . در نهایت رشک محیطی چسب مانند ایجاد می کند و با تکان دادن مو جدا نمی شود. اگر تخمهای شپش را در فاصله یک چهارم اینچی ریشه مو ،چسبیده به ساقه مو دیدید، احتمالا درگیر حمله شپش هستید. مشاهده آنها در فاصله یک سانتی متری ریشه مو یعنی یا مرده اند یا به تازگی تخمها باز شده اند . بهتر است در مواقع درگیری با شپش نزد پزشک رویم که با لامپ چوبی شپشها را به رنگ آبی می بیند و سپس زیر میکروسکوپ فعال بودن آنها را بررسی می کند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *