پوکی استخوان

در پوکی استخوان ، استخوانها به سبب کاهش چگالی و کاهش بافت استخوان ترد و شکننده می شوند و جوشان-کلسیم-ویتامین-د3-20-عددی-سان-لایف”>خطر شکستگی استخوان را افزایش می دهند. پوکی استخوان هم زنان و هم مردان ، مخصوصا بعد از ۵۰ سالگی درگیر می کند. اسکن بدون درد چگالی استخوان برای ارزیابی میزان خطر ابتلا و توانایی جهت جلوگیری از آن کمک می کند.
این بیماری اغلب بیماری خاموش خوانده می شود ، چرا که شما متوجه ضعیفتر شدن استخوانهایتان نمی شوید. حتی بسیاری افراد تا زمانیکه دچار شکستگی استخوان نشده اند ، متوجه آن نمی شوند.
پوکی استخوان احتمال شکستگی علی الخصوص در لگن ، ستون مهره ها و کمر را افزایش می دهد. در حقیقت ، سالیانه علت ۹ میلیون شکستگی در سراسر جهان ، پوکی استخوان است.
به عنوان رایج ترین بیماری استخوانی ، پوکی استخوان تقریبا ۱۰ میلیون آمریکایی را درگیر کرده است.۴۴ میلیون نفر نیز چگالی استخوانی پایینی دارند که اگر رسیدگی نشود ، به زودی به این بیماری مبتلا می شوند. گرچه این بیماری اغلب زنان را درگیر می کند ولی مردان نیز به این بیماری مبتلا می شوند. در حقیقت از هر دو زن بالای ۵۰ سال یک نفر و از هر چهار مرد بالای ۵۰ سال ، یک نفر به علت پوکی استخوان دچار شکستگی می شوند.

علل پوکی استخوان
استخوان زنده است . بافتی در حال رشد که شامل کلاژن پروتئینی ، فراهم کننده چهارچوب نرم ، کلسیم فسفات معدنی ، که باعث قدرت و سختی چهارچوب است می باشد.استخوان قسمت ثابت بدن نیست و دائما در حال تغییر حالت نسبت به قبل است.
بر طبق بیان موسسه ملی سلامت ،  NIH تقریبا هر ده سال تمام اسکلت بدن عوض می شود.
در طی دوره کودکی و نوجوانی سرعت تولید استخوان بیشتر از تخریب آن است که منجر به رشد می شود. احتمال ابتلا به پوکی استخوان در صورتیکه در طی سالهای تولید استخوان به حداکثر چگالی استخوان نرسید بیشتر است.در سن سی سالگی به حداکثر چگالی استخوان می رسید ، بعد از این دوره به مرور روند تولید استخوان کندتر  می شود.پوکی استخوان زمانی شکل می گیرد که تعادل طبیعی بین تولید و تخریب استخوان نباشد و تخریب سریعتر از تولید صورت پذیرد.
زنان اغلب پس از یائسگی بیشترین از دست دادن چگالی استخوان را دارند و از این زمان به بعد این روند ادامه دارد.

عوامل خطر پوکی استخوان
عوامل زیادی در ارتباط با پیشرفت پوکی استخوان هستند . برخی عوامل ارثی و غیر قابل تغییرند. عواملی که نمی توان تغییر داد:

 • زن بودن ، علی الخصوص در دوره یائسگی
 • سابقه پزشکی فامیلی شکستگی
 • بیش از ۵۰ سال سن داشتن
 • استخوانهای ظریف و کوچک داشتن
 • آسیایی یا قفقازی بودن
 • سطح استروژن پایین در زنان به علت یائسگی و سطح تستسترون پایین در مردان

عواملی که قابل تغییر است:

ارزیابی خطر شکستگی استخوان

جهت ارزیابی احتمال شکستگی استخوان فرد در ۱۰ سال آینده وسیله ای به نام frax  استفاده می شود. این وسیله عواملی نظیر جنسیت ، سن ، وزن ، قد ، شکستگی قبلی ، سیگار کشیدن ، مصرف الکل و چگالی استخوان لگن را در نظر می گیرد. چگالی استخوان لگن توسط اسکن اشعه ایکس انرژی دوگانه به نام DXAو DEXA اندازه گیری می شود.

پیش از پوکی استخوان ، بیماری دیگری نیز هست که چگالی استخوان از حد معمول کمتر است ولی نه در حد پوکی استخوان. درمان آن شامل ورزشهای تحمل وزن ، مصرف کافی کلسیم و ویتامین دی و تغییر سبک زندگی است.

علایم پوکی استخوان و عوارض آن
در مراحل اولیه پوکی استخوان استخوان ، علایمی ندارد. به مرور شخص متوجه کمر درد و کوتاهی قامت در حالت ایستاده می شود. ولی در اکثر موارد اولین علامت شکستگی است . شکستگی استخوان ، جدی ترین عارضه پوکی استخوان است که در خیلی از حالات منجر به مرگ شده است. نهاد ملی پوکی استخوان چشم انداز زیر را برای این بیماری بیان می کند:

 • خطر شکستگی در زنان برابر خطر ابتلا به سرطان رحم ، پستان و تخمدان است.
 • در مردان احتمال شکستگی به سبب پوکی استخوان از احتمال ابتلا به سرطان پروستات بیشتر است.
 • در بین افراد بالای ۵۰ سال که دچار شکستگی لگن شده اند ، ۲۴ درصد در طی سال بعد فوت کرده اند.
 • ۶ ماه بعد از شکستگی لگن ، تنها ۱۵ درصد بیماران قادر به راه رفتن به تنهایی دراتاق هستند.
 • از ۳۰۰ هزار نفری که سالانه دچار شکستگی لگن می شوند ، ۲۵ درصد و بیشتر در مراکز نگهداری سالمندان هستند و ۵۰ درصد هرگز عملکرد سابق را باز نمیابند.

شکستگی استخوانی مرتبط با پوکی استخوان که اغلب ستون مهره ها را درگیر می کند ، پس از آن کمر ، باسن و لگن را به دنبال دارد.
شکستگی ها اغلب به سبب افتادن و تصادف هستندولی شکستگی ستون مهره ها به علت ضعیف شدن تا نقطه فروپاشی است.در حالیکه برخی شکستگیهای ستون مهره علایمی ندارند ، سایر آنها شامل کم درد همیشگی و قوز می باشند. پوکی استخوان توانایی حرکتی شما را می کاهد و بر احساسات شما تاثیر گذارده ، منجر به افسردگی و اضطراب می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *