چرا فیبر برای سلامت دستگاه گوارش مهم است؟

می دانید چرا همیشه پیشنهاد داده می شود مقدار زیاد فیبر مصرف کنید؟ آیا می توانید مقدار زیاد از اینها بخورید؟
 در مورد فواید مصرف پروتئین بسیار شنیده ایم ولی طرفداران مصرف فیبربیشترند. 
 اوری دی هلث ، در مورد چگونگی تقویت دستگاه گوارش به وسیله فیبر و مقدار مصرف آن از متخصصین گوارش سوال پرسیده است.
 مارک باب یاتسکی ، رییس بخش پزشکی مونت سینای نیویورک:
 فیبر رژیمی مخصوصا در گیاهان ، میوه ها، لوبیا و غلات یافت می شود و به حرکات منظم روده کمک می کند. افرادیکه در رژیمشان مقدار زیاد فیبر مصرف می کنند، نسبت به افرادیکه مقدار کمتری فیبر مصرف می کنند ، نرخ یبوست کمتری دارند. علاوه بر اینکه کمتر مبتلا به همورویید شده و زایده ها و کیستهای داخل روده بزرگ کمتر برایشان تولید می شود. فیبر زیاد باعث نفخ ، مدفوع شل و حتی اسهال می شود.

کنت برون ، متخصص گوارش:
فیبر رژیمی ، اصطلاح مورد استفاده برای توصیف ترکیب هر دو فیبر محلول و غیر محلول می باشد. فیبر محلول نوعی فیبری است که در آب حل می شود. از انواع غذاهای حاوی فیبر محلول می توان میوه ها، جو دو سر ، لپه و ….. را نام برد. فیبر غیر محلول از دیواره سلولی گیاهان می آید و در آب حل نمی شود. فیبر غیر محلول مانند ، گندم ، سبزیجات و دانه ها . فیبر به دو صورت عمل می کند هم مدفوع را حجیم می کند و هم رطوبت آن را حفظ می کند.
علاوه بر اینها باکتریها به هضم فیبری که حاوی مواد مغذی برای کلون مانند اسیدهای چرب زنجیره کوتاه است ، کمک می کنند. با توجه به مقدار مایعات مصرف شده ، فیبر هم برای اسهال هم برای یبوست مفید است. اگر مقدار آب دریافتی بسیار کم باشد ، فیبر موجب یبوست می شود.

لیزا گنجو ، دو. متخصص گوارش:
فیبر در سلامت دستگاه گوارش نقش مهمی را ایفا می کند. فیبر ، سوخت مصرفی سلولهای کلون برای حفظ سلامتی آنهاست. فیبر همچنین به عملکرد هضم با تنظیم و نرم کردن حرکات روده کمک می کند.
اگر بیشتر از نیاز، فیبر مصرف کنید باعث نفخ و حرکات زیاد روده می شود.

جو آن هاتز:
فیبر کربوهیدرات غیرقابل هضم است . فیبر از اجزای غذاهای گیاهی ، میوه ها، سبزیجات ، لوبیا ، نخود ، عدس ، آجیل و دانه ها و در مجموع هر غذایی که در دسته گیاهان است ، می باشد.
فیبر دستورالعملی دارد. به حرکت ریشه های فیبری کرفس که بین دندانهایتان گیر می کنند ، فکر کنید. از آنجاییکه فیبر غیر قابل هضم است، سبب حجیم شدن مدفوع و شکل آن می شود. به افرادیکه نامنظمی دارند، توصیه می شود تا مصرف آب و فیبر را افزایش دهند.
اگر مقدار زیادتر از نیاز فیبر مصرف کنید ، سیستم گوارش شما تخریب شده و از نفخ شکمی و گاز اضافی رنج خواهید برد. پس با توجه به نیازتان ، فیبر مصرف کنید.
نقش حیاتی دیگر فیبر ، تخمیر آن در روده به وسیله باکتریهای مفید است. تولید این تخمیر که شامل اسیدهای چرب زنجیره کوتاه است ، برای دیواره روده مفید است. علاوه بر این محیط اسیدی که از تخمیر حاصل می شود با باکتریهای مضر که باعث مریضی می شوند ، مبارزه می کنند

لیزا پیچنی ، متخصص گوارش
فیبر برای دستگاه گوارش به سبب روغنی کردن روده و حجیم کردن مدفوع به خروج مدفوع کمک می کند. فیبر بیش از حد منجر به تولید گاز ناخواسته می شود.

سز روزن، متخصص گوارش
رژیم حاوی فیبر به مقدار زیاد برای سبک زندگی سالم نیاز است. فیبر به تنظیم حرکات روده کمک می کند ، تا خیلی شل و سفت نباشند و خطر کیستها را کاهش می دهند.
بیشتر غذاهای حاوی فیبر ، کالری ، قند و چربی پایینی دارند و به همین منظور سالم هستند. پس از خوردن غذاهای فیبر دار احساس پر بودن می کنیم و در غذا خوردن ، زیاده روی نمی کنیم.
علاوه بر این رژیمهای حاوی فیبر بالا، کلسترول پایینی دارند و برای سلامت قلب مفید هستند. برخی افراد با مصرف فیبر مشکل نفخ و تولید گاز برایشان ایجاد می شود. به یاد داشته باشید مصرف فیبر باید همراه با نوشیدن مایعات باشد.

 سوشا ساچر، متخصص گوارش
رژیم غذایی حاوی فیبر بالا برای جلوگیری از سرطان روده مناسب است. برخلاف باور عموم ، فیبرهای محلول به همان خوبی که در درمان یبوست کاربرد دارند برای اسهال هم مفید هستند.

آلبرت استو

برخلاف باور رایج ، کم اهمیت ترین نقش فیبر در ارتباط با یبوست است. مهم ترین فایده آن اینست که منبعی مغذی برای باکتریهایی است که دیواره مخاطی را ایجاد می کنند. دیواره مخاطی از دیواره دستگاه گوارش در مقابل بیماریهای ورمی مانند سندروم روده تحریک پذیر ، کولیک و بیماری کورون محافظت می کند. علت اصلی یبوست کمبود منیزیم است.
به یاد داشته باشید در صورت ابتلا به هر نوع بیماری تورمی  مانند سندروم روده تحریک پذیر ، مصرف مکمل فیبر یا ملین ،مشکل را پیچیده تر می کند.

ویلیام چی ، متخصص گوارش
فیبر آب موجود در مدفوع را تنظیم می کند تا اگر خشک بود ، آبکی تر شود و اگر آبکی بود ، آب را جذب کند . مصرف فیبر به تنظیم سطح کلسترول خون کمک می کند.
فیبر ماده گیاهی است که در روده کوچک هضم نمی شود. فیبرهای محلول از روده کوچک عبور کرده در روده بزرگ توسط باکتریها تخمیر می شوند.محصول این تخمیر ، تحریک روده و باقی ماندن رطوبت آن است. فیبرهای غیر محلول از روده بزرگ عبور کرده و به مدفوع حجم می دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *