فواید مصرف منیزیم و زینک برای بدن

اثرات مفید مصرف منیزیم و زینک برای بدن
زمان مطالعه: ۷ دقیقه

زینک یکی از ماکرومینرال‌های بدن ماست؛ یعنی بدن انسان به مقادیر نسبتا زیاد این عنصر نیازمند است. وجود زینک برای سلامتی انسان بسیار مهم است؛ اما بدن انسان قادر به ذخیره سازی این ماده معدنی نیست. به همین دلیل است که همه افراد باید زینک مورد نیاز بدن را به صورت روزانه و منظم دریافت کنند. از طرفی منیزیم یکی دیگر از مهمترین مینرال‌ها برای بدن است. در این مقاله از مجله سلامت داروخانه آنلاین مفیدطب، ضمن بررسی فواید منیزیم و زینک به صورت جداگانه و توضیح مطالب مفید دیگر درباره این دو ماده معدنی، به این سوال پاسخ می‌دهیم که مصرف همزمان زینک و منیزیم چه تاثیری را در بدن ما به وجود می‌آورد. با ما همراه باشید.

فواید مصرف منیزیم

 • برطرف کردن تنش عضلانی
 • کاهش خستگی
 • بهبود کیفیت خواب
 • کمک به ریکاوری عضلات پس از ورزش و تمرینات
 • ترمیم و لطافت بخشیدن به پوست
 • تقویت استخوان‌ها
 • مشارکت در متابولیسم، عملکرد سیستم عصبی و سنتز پروتئین

زمانی که سطح منیزیم در بدن شما خیلی کم باشد یا به عبارتی دیگر کمبود منیزیم داشته باشید، ممکن است احساس خستگی در شما ایجاد شده و تمایل به چرت‌های کوتاه و پی‌درپی پیدا کنید.

فواید مصرف منیزیم
کمبود منیزیم می‌‎تواند احساس خستگی در شما ایجاد کند.

فواید مصرف زینک

بدن برای رشد، تکامل و حفظ خود، به زینک احتیاج دارد. بدن از زینک برای تعدادی از فرآیندهای مهم استفاده می‌‎کند، از جمله:

 • تولید آنزیم‏‌هایی که واکنش‌‎های شیمیایی حیاتی را کاتالیز می‌‎کنند
 • پردازش پروتئین، کربوهیدرات و چربی در غذا
 • کمک به بهبود زخم‌ها
 • تقویت عملکرد سیستم ایمنی بدن
 • حمایت از سنتز پروتئین و DNA
 • حفظ استخوان‌ها
 • رشد و تقسیم سلول‌ها

برخی از ورزشکاران و قهرمانان حرفه‌ای برای بهبود عملکرد و قدرت خود از مکمل‌های زینک استفاده می‌‎کنند. درحالی‌که برخی افراد دیگر، از زینک برای برطرف کردن گرفتگی و فشار عضلات استفاده می‌کنند.

میزان مصرف منیزیم
بدن برای رشد، تکامل و حفظ خود، به زینک احتیاج دارد.

میزان مصرف روزانه منیزیم

مقدار مصرف منیزیم روزانه برای بزرگسالان، ۳۰۰ میلی‌گرم برای آقایان و ۲۷۰ میلی‌گرم برای خانم‌ها است. همان‌طور که در جدول زیر مشاهده می‎‌کنید، برای کودکان، دوزهای روزانه توصیه‌شده کمتر و متناسب با سن آن‌ها است.

دوز روزانه توصیه‌شده برای منیزیم

بزرگسالان

خانم ها

آقایان

سن ۷۵ سالگی

۲۷۰میلی‌گرم

سن ۶۵ تا ۷۴

۲۷۰میلی‌گرم

سن  ۱۹ تا ۶۴

۲۷۰میلی‌گرم

سن ۷۵ سالگی

۳۰۰ میلی‌گرم

سن ۶۵ تا ۷۴

۳۰۰ میلی‌گرم

سن  ۱۹ تا ۶۴

۳۰۰ میلی‌گرم

کودکان

دختران

پسران

سن ۱۵ تا ۱۸ سالگی

۳۰۰ میلی‌گرم

سن ۱۱ تا ۱۴ سالگی

۲۸۰ میلی‌گرم

سن ۷ تا ۱۰ سالگی

۲۰۰ میلی‌گرم

سن ۱۵ تا ۱۸ سالگی

۳۰۰ میلی‌گرم

سن ۱۱ تا ۱۴ سالگی

۲۸۰ میلی‌گرم

سن ۷ تا ۱۰ سالگی

۲۰۰ میلی‌گرم

سن ۴ تا ۶ سالگی

۱۲۰ میلی‌گرم

سن ۲ تا ۳ سالگی

۸۵ میلی‌گرم

۱ سالگی

۸۵  میلی‌گرم

سن ۴ تا ۶ سالگی

۱۲۰ میلی‌گرم

سن ۲ تا ۳ سالگی

۸۵ میلی‌گرم

۱ سالگی

۸۵  میلی‌گرم

دقت داشته باشید که این مقادیر مصرف مختص مکمل‌های خوراکی مانند قرص و کپسول است. مکمل‌های تزریقی منیزیم غلظت‌های خونی بسیار بالاتری ایجاد می‌کنند و لذا مقادیر مجاز دریافت آن‌ها متفاوت است.

مواد غذایی غنی از منیزیم شامل اسفناج، آجیل، لوبیا و غلات کامل است. با داشتن رژیم غذایی متنوع، متعادل و سرشار از این مواد غذایی، می‌توانید قسمت عمده‌ای از نیاز روزانه بدن به منیزیم را تامین کنید. اما اگر رژیم غذایی مناسبی ندارید، باید با استفاده از مکمل های حاوی منیزیم این نیاز را تامین کنید.

میزان مصرف روزانه زینک

نسبت به منیزیم، بدن به مقادیر بسیار پایین‌تری از زینک احتیاج دارد. میزان نیاز روزانه زینک برای بزرگسالان، ۹.۵ میلی‌گرم برای آقایان و ۷ میلی‌گرم برای خانم‌ها می‌باشد. درحالی‌که برای کودکان، این میزان بسته به سن آن‌ها بین ۵ میلی‌گرم تا ۹.۵ میلی‌گرم متغیر است.

  دوز روزانه توصیه‌شده برای زینک

بزرگسالان

خانم‌ها

آقایان

سن ۷۵ سالگی

۷ میلی‌گرم

سن  ۶۵ تا ۷۴

۷  میلی‌گرم

سن  ۱۹ تا ۶۴

۷ میلی‌گرم

سن ۷۵ سالگی

۹.۵ میلی‌گرم

سن ۶۵ تا ۷۴

۹.۵ میلی‌گرم

سن  ۱۹ تا ۶۴

۹.۵ میلی‌گرم

کودکان

دختران

پسران

سن ۱۵ تا ۱۸ سالگی

۷ میلی‌گرم

سن ۱۱ تا ۱۴ سالگی

۹ میلی‌گرم

سن ۷ تا ۱۰ سالگی

میلی‌گرم ۷

سن ۱۵ تا ۱۸ سالگی

۹.۵ میلی‌گرم

سن ۱۱ تا ۱۴سالگی

۹ میلی‌گرم

سن ۷ تا ۱۰ سالگی

۷ میلی‌گرم

سن ۴ تا ۶ سالگی

۶.۵  میلی‌گرم

سن ۲ تا ۳ سالگی

۵ میلی‌گرم

۱ سالگی

۵ میلی‌گرم

سن ۴ تا ۶ سالگی

۶.۵  میلی‌گرم

سن ۲ تا ۳ سالگی

۵ میلی­‌گرم

۱ سالگی

۵ میلی­‌‌گرم

یک رژیم غذایی متنوع و کامل می‌تواند نیاز روزانه زینک را برطرف کند. منابع غذایی سرشار از زینک عبارتند از گوشت قرمز، مرغ، صدف، لوبیا، آجیل و غلات سبوس‌دار.

چه کسانی با کمبود زینک مواجه هستند؟

کمبود زینک در جوامع پیشرفته شایع نیست، اما این مشکل در سایر جوامع به وفور دیده می شود. گروه‌های خاصی از افراد بیشتر از سایرین در معرض کمبود زینک هستند. این گروه‌ها عبارتند از:

 • کودکان و نوجوانان
 • فراد بالای ۶۵ سال (چرا که جذب گوارشی زینک در سنین بالا کاهش می یابد)
 • مادران باردار و شیرده
 • گیاهخواران (چون گیاهخواری به معنای حذف بسیاری از منایع زینک رژیم غذایی است)

علائم کمبود زینک

افرادی که سطح زینک در بدن آن‌ها خیلی پایین است، ممکن است مشکلات زیر را تجربه کنند:

 • کاهش وزن
 • عدم بهبودی زخم‌ها
 • کاهش حس بویایی و چشایی
 • اسهال
 • کاهش اشتها
 • عدم هوشیاری

تشخیص کمبود زینک

زینک موجود در بدن ما در تمام سلول های بدن پراکنده است، لذا تشخیص کمبود زینک با آزمایش خون امکان پذیر نیست. معمولا پزشک با مشاهده علائم کمبود زینک، یا تردید به کامل بودن رژیم غذایی بیمار، مکمل زینک تجویز می کند.

مصرف همزمان منیزیم و زینک

معمولا مواد معدنی مورد نیاز بدن در جذب گوارشی با هم رقابت می‌کنند. این به این معنی است که مصرف همزمان دو ماده معدنی سبب کاهش غلطت خونی آن‌ها می‌شود. اما مطالعات نشان می‌دهند عکس این موضوع برای منیزیم و زینک صادق است، یعنی این دو عنصر می توانند جذب گوارشی یکدیگر را افزایش دهند. بنابراین مصرف همزمان منیزیم و زینک مانعی ندارد. به همین دلیل محصولات متعددی در بازار دارویی وجود دارند که محتوی زینک و منیزیم هستند.

اگر به دنبال مکمل منیزیم و زینک خوبی هستید، قرص کلسیم منیزیم زینک دینه یک گزینه‌ مناسب است. شما می‎‌توانید این مکمل را از داروخانه اینترنتی مفیدطب به راحتی تهیه کنید و در محل مورد نظر تحویل بگیرید.

خرید قرص کلسیم منیزیم زینک ۵۰ عددی دینه

مصرف زینک با سایر مواد معدنی و ویتامین‌ها

همان‌طور که گفته شد، مصرف زینک با منیزیم مشکلی ایجاد نمی‌‎کند، اما زینک می‌‎تواند با سایر مواد معدنی همچون کلسیم و آهن در جذب گوارشی رقابت کند. این موضوع سبب کاهش جذب هر کدام از این مینرال‌ها می شود. به همین دلیل بهتر است از مصرف همزمان آنها خودداری کنید.

سخن پایانی

منیزیم و زینک به روش‌های مختلف به تقویت استخوان‌ها کمک می‌کنند. زینک از سلول‎‌های سازنده استخوان پشتیبانی کرده و سلول‌‎هایی را که باعث تجزیه استخوان‌ها می‌شوند مهار می‎‌کند. منیزیم در فعالسازی ویتامین D نقش اساسی دارد و از این طریق به جذب کلسیم کمک می‌کند. مصرف منیزیم و زینک سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و التهاب را کاهش می‎‌دهند. با رعایت یک رژیم غذایی مناسب شامل سبزیجات، حبوبات، گوشت و آجیل می‌‎توانید مقدار کافی از این مواد معدنی را دریافت کنید. همچنین مصرف مکمل حاوی منیزیم و زینک می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

سوالات متداول

مصرف همزمان قرص آهن و منیزیم مشکلی ندارد؟

منیزیم به طور کلی به دو شکل وجود دارد: ۱- در فرآورده‌های مکمل از جمله مکمل‌های مولتی ویتامین مینرال و ۲- در شربت منیزیم هیدروکساید. منیزیم موجود در مکمل‌ها در صورت مصرف همزمان با آهن مشکلی ایجاد نمی‌کند و فقط ممکن است سبب افت کوچکی در جذب آهن شود. اما شربت منیزیم هیدروکساید به هیچ عنوان نباید همزمان با آهن مصرف شود، چون در این صورت جذب آهن را به شدت کاهش می‌دهد.

یک قرص زینک و منیزیم محبوب کدام است؟

قرص کلسیم منیزیم زینک دینه یکی از محبوبترین قرص های حاوی زینک و منیزیم است که علاوه بر این دو عنصر، همانطور که از نامش پیداست، حاوی منیزیم نیز می‌باشد. ویتامین D3 ترکیب دیگر این قرص دینه است.

 منبع : betteryou.com


توجه: مقالات مرتبط با پزشکی و سلامت داروخانه مفید طب از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند، بنابراین توصیه درمانی و پزشکی محسوب نمی‌شوند. در صورتی که مشکل پزشکی دارید، لازم است تا برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید

به اشتراک گذاری این مقاله :

Telegram
WhatsApp
LinkedIn

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

شربت آسماویت برای قد

شربت آسماویت برای قد خوب است؟

شربت آسماویت یکی از مکمل‌های غذایی محبوب برای افزایش قدرت تنفسی و بهبود مشکلات ناشی از عفونت‌های دستگاه تنفسی است. این شربت حاوی ویتامین‌ها و

قرص دینو برای چی خوبه

قرص دینو برای چی خوبه؟

قرص دینو یکی از بهترین مکمل‌های ویتامین B است که برای تامین این گروه از ویتامین‌ها و موارد دیگری مفید می‌باشد. در این مقاله از