دتوکسین، جدیدترین داروی ترک اعتیاد گیاهی

دتوکسین، جدیدترین داروی ترک اعتیاد گیاهی
زمان مطالعه: ۱۱ دقیقه

دتوکسین نام یک داروی ترک اعتیاد گیاهی ایرانی است که به تازگی تولید و عرضه شده و در مدت کوتاهی توانسته است طرفداران بسیاری پیدا کند. این دارو که مشکلات ناشی از ترک اعتیاد را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد، با استفاده از عصاره گیاه تلخ بیان تهیه شده است. در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا بیشتر با این داروی ترک اعتیاد گیاهی جدید آشنا شوید.

کپسول دتوکسین، نخستین داروی گیاهی مجوزدار کشور در زمینه ترک اعتیاد

کپسول دتوکسین با هدف کنترل سندرم محرومیت از اپیوئید در ترک اعتیاد تهیه شده و دستور مصرف توصیه شده برای آن روزانه ۳ کپسول به صورت همزمان، بعد از صرف غذا برای مدت ۸ روز است.

خرید قرص دتوکسین

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، دکتر رضا غفارزادگان، اخیرا در مصاحبه‌ای با ایسنا اعلام کرده است برای نخستین‌بار توانسته‌اند داروی گیاهی در زمینه ترک اعتیاد تولید کنند که تمامی مجوزهای مربوطه را دارد. دتوکسین عوارض جانبی بسیار محدودی داشته و مشکلات ناشی از ترک اعتیاد را به حداقل ممکن می‌رساند. در متن این خبر آمده است:

“به گزارش ایسنا، اعتیاد مانند زلزله‌ای ویرانگر، سلامت جسمی و روانی فرد معتاد را تهدید کرده و در عین حال، تأثیرات مخربی بر بنیان خانواده و جامعه در پی دارد. همواره به این نکته تأکید شده است که معتاد، بیمار است و در مسیر ترک اعتیاد به مواد افیونی، فرد معتاد نیازمند دریافت درمان فراگیر، ارزان و قابل دسترس در نقاط مختلف است.

کپسول دتوکسین
کپسول دتوکسین با هدف کنترل سندرم محرومیت از اپیوئید در ترک اعتیاد تهیه شده است.

داروهای مختلفی در زمینه کمک به ترک اعتیاد در کشور وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به متادون، بوپرنورفین، شربت تریاک، نالتروکسان اشاره کرد؛ اما این داروها می‌توانند گاهی اوقات با عوارض جانبی مانند خطر ایجاد وابستگی جسمی و روانی در صورت استفاده مداوم، تنگی نفس، تشنج، سردرد، سرگیجه، تهوع، فشار خون و… همراه باشند.

در عطاری‌ها و مراکز غیرمعتبر طب سنتی، داروهای گیاهی برای ترک اعتیاد عرضه‌ می‌شوند که چون توسط افراد غیرمتخصص تجویز می‌شوند، می‌توانند عوارض جانبی خطرناکی برای فرد معتاد به همراه داشته باشند و شاید این گیاهان دارویی اعتیادآور هم باشند.

دکتر رضا غفارزادگان، رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به فعالیت این پژوهشکده در زمینه تولید دارویی گیاهی برای کمک به ترک اعتیاد گفت: متأسفانه شاهد افزایش تعداد معتادان در کشور هستیم و کمپ‌های ترک اعتیاد در زمینه داروهای ترک اعتیاد با مشکل مواجه هستند. استفاده از برخی داروهای ترک اعتیاد مثل متادون باعث وابستگی روحی و روانی در فرد شده و خود به نوعی، اعتیادزا است.

وی افزود: در پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی، تحقیقات در زمینه تولید داروی گیاهی برای درمان اعتیاد را آغاز کردیم. گیاه تلخه‌بیان از گیاهان بومی کشور بوده و در مناطق جنوبی کشور رشد می‌کند. از عصاره این گیاه استفاده و ۲۰ الکالئید آن را جدا کردیم. نتایج آزمایش در مرحله سلولی و حیوانی مثبت بود. با همکاری سازمان بهزیستی کشور، مرحله آزمایش بالینی این داروی گیاهی را نیز با موفقیت به پایان رساندیم.

کپسول ترک اعتیاد دتوکسین
دتوکسین عوارض جانبی بسیار محدودی داشته و مشکلات ناشی از ترک اعتیاد را به حداقل ممکن می‌رساند.

رییس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تأکید کرد: با توجه به نتایج مثبت آزمایش‌ها، برای نخستین‌بار توانستیم نخستین داروی گیاهی مجوزدار کشور در زمینه ترک اعتیاد را تولید و عرضه کنیم. داروی “دتوکسین” عوارض جانبی بسیار محدودی داشته و مشکلات ناشی از ترک اعتیاد مانند اسهال، استفراغ، رعشه، گیجی، عوارض عصبی و تشنج را به حداقل ممکن می‌رساند.

دکتر غفارزادگان افزود: فرد معتاد با ۸ روز مصرف داروی دتوکسین قادر به ترک اعتیاد خواهد بود. این دارو فعلاً در سطح داروخانه‌های کشور درحال توزیع است، اما رایزنی‌های با ستاد مبارزه با مواد مخدر درحال انجام است که با انجام آزمایش‌های تکمیلی و در صورت کسب مجوز لازم، در اختیار کمپ‌های ترک اعتیاد سراسر کشور قرار بگیرد.”

خرید قرص دتوکسین

دتوکسین می‌تواند اعتیاد را درمان کند؟

۱۵ مرداد سال ۱۳۹۹ بود که در یک مراسم با حضور رئیس جهاددانشگاهی و رئیس سازمان غذا و دارو، دتوکسین به عنوان اولین داروی گیاهی ترک اعتیاد معرفی شد. در آذر ماه سال ۱۳۹۹ سردار اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر، نشست تخصصی با معاونان، مدیران کل و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کشور برگزار کرد و در حاشیه این نشست به همکاری بیشتر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری جهت تولید و استفاده از داروهای سنتی ترک اعتیاد اشاره کرد. خبر آنلاین گزارشی از این نشست با شرح زیر منتشر کرد:

“سردار اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر در حاشیه نشست تخصصی معاونان، مدیران کل و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر کشور که ۲۵ آذر ماه برگزار شد با انتقاد از اینکه مانایی درمان اعتیاد پایین است و بیش از ۸۰ درصد افرادی که درمان می شوند دوباره به چرخه اعتیاد بازمی گردند؛ بخشی از اشکال را به تکنیک‌ها و روش ها و داروهای درمان اعتیاد مرتبط دانست و گفت که برخی از کشورها از داروهای گیاهی و سنتی در درمان اعتیاد استفاده های خوبی می کنند به طوری که بیش از ۸۰ درصد افراد بهبودیافته با این داروها دیگر به اعتیاد باز نمی گردند. مومنی در این جلسه گفت، قرار است با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری تولید و استفاده از این داروهای سنتی در کشور ما هم در دستور کار قرار بگیرد و به این نکته هم اشاره کرد که یکی از این داروها در مراحل پایانی تولید است.

دتوکسین می‌تواند اعتیاد را درمان کند؟
مراسم رونمایی از کپسول ترک اعتیاد دتوکسین

مومنی پیش‌تر هم چندین بار از تولید داروی گیاهی برای ترک اعتیاد خبر داده و گفته بود که داروهای موجود در بازار که برای ترک اعتیاد و درمان استفاده می‌شود، جوابگو نیستند و به همین دلیل ستاد مبارزه با مواد مخدر با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شرکت‌های دانش بنیان داروی گیاهی را تولید کرده که منتظر دریافت مجوز از سازمان غذا و دارو است.

اما این داروهای گیاهی چه هستند و چگونه عمل می کنند؟ در پیگیری هایی که خبرنگار خبرآنلاین انجام داد، روابط عمومی ستاد مبارزه با مواد مخدر درباره این دارو اظهار بی اطلاعی کرد و دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم گفت که داروی گیاهی که تاکنون در حوزه درمان اعتیاد تولید شده «دتوکسین» است.

خرید قرص دتوکسین

«دتوکسین» چیست؟

۱۵مردادماه امسال در مراسمی با حضور سید حمیدرضا طیبی، رئیس جهاددانشگاهی و محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو از اولین داروی گیاهی ترک اعتیاد به نام «دتوکسین» رونمایی شد. این دارو توسط پژوهشگران پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی تولید شده و به گفته رئیس این پژوهشکده از عصاره گیاه تلخ بیان یا سوفورا آلو پکروئید که بومی استان کرمان است، به دست آمده است.

دکتر رضا غفارزادگان، رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی درباره این دارو به خبرآنلاین می گوید: «کپسول دتوکسین برای کنترل سندروم محرومیت از اپیوئیدها طراحی و تولید شده و بر خلاف داروهای شیمیایی مشابه در بازار که منجر به عوارض مختلفی همچون؛ اسهال، استفراغ، تب و مشکلات شدید گوارشی می شوند، عوارض کمی دارد.»

او درباره علت کم بودن عوارض این دارو می گوید: «به دلیل اینکه ماده مؤثره این کپسول هیچگونه تأثیری بر روی گیرنده‌های اپیوئید ندارد، نمی‌تواند وابستگی ایجاد کند، به همین دلیل با داروهای دیگر متفاوت است.»

دتوکسین
دتوکسین از عصاره گیاه تلخ بیان یا سوفورا آلو پکروئید تهیه شده است.

به گفته غفارزادگان فرایند تولید این دارو هشت سال به طول انجامیده است. فازهای مطالعات سلولی و حیوانی انجام شده و در کارآزمایی بالینی اثرات دارویی دتوکسین بر روی ۵۰ بیمار مصرف کننده تریاک، هروئین و مورفین بررسی شده و نتایج مثبتی به دست آمده است. بنابراین این پژوهشکده مدعی است که برای نخستین بار در کشور و در جهان داروی گیاهی کارآزمایی بالینی شده اعتیاد و دارای شواهد بالینی و مستند را تولید و روانه بازار کرده است.

رئیس پژوهشکده گیاهان دارویی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه دتوکسین علائم ترک مواد مخدر شامل بدن درد، شکم درد، اسهال، بی قراری و اضطراب را کاهش می دهد، در مورد نحوه استفاده از این دارو می گوید: «بیمار دریک دوره هشت روزه و با مصرف روزانه سه کپسول به مرحله کاهش وابستگی به مواد مخدر می رسد. این دارو می‌تواند سم زدایی انجام داده و پس از مصرف ۲۴ عدد آن عوارض گوارشی و عصبی ترک مواد مخدر را به شدت کاهش دهد و فرد بیمار در مدت زمان کمتری از این بیماری رها شود.»

غفارزادگان می گوید: «دتوکسین تنها داروی گیاهی در حوزه درمان اعتیاد است که مجوز سازمان غذا و دارو را دریافت کرده و در برخی داروخانه های سطح شهر هم موجود است و بیماران می توانند با نسخه پزشک به آن دسترسی داشته باشند. بنابراین دارویی که دکترمومنی از آن صحبت می کند، نمی تواند دتوکسین باشد. شاید دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر از داروی دیگری صحبت می کند البته تا جایی که ما اطلاع داریم داروی گیاهی دیگری در زمینه درمان اعتیاد در کشور تولید نشده است. ما هم مشتاق هستیم بدانیم که ماجرا چیست. آیا داروی جدیدی تولید شده یا در مورد همان دارویی که توسط ما تولید شده است صحبت می کند.»

گزارشی درباره دتوکسین
دتوکسین تنها داروی گیاهی در حوزه درمان اعتیاد است که مجوز سازمان غذا و دارو را دریافت کرده است.

دکتر غفارزادگان در پاسخ به این سوال که آیا دتوکسین می تواند جایگزین داروهایی که در حال حاضر در درمان اعتیاد مورد استفاده قرار می گیرند مانند متادون یا بوپر نورفین شود، می گوید: «دتوکسین به هیچ عنوان نارکوتیک نیست. کلا بحث داروهای نارکوتیک جداست. دارویی که ما آن را تولید کرده اید علائم ترک اعتیاد را تخفیف می‌دهد و جهت کنترل سندرم محرومیت از اپیوئید در ترک اعتیاد کاربرد دارد. یعنی برای بیماری مناسب است که قصد داشته باشد اعتیادش را بدون مصرف دارو ترک کند. چنین فردی می تواند با دستور پزشک معالجش در یک دوره ۸ روزه این دارو را مصرف کند تا علایم ترک در او کاهش پیدا کند و دوره سم زدایی را با مصرف این دارو راحت تر طی کند. ضمن اینکه این دارو وابستگی هم ایجاد نمی کند.»

مومنی از داروی گیاهی صحبت کرده که در برخی از کشورها در حال حاضر استفاده می شود و اثربخشی بسیار بالایی دارد. به طوری که بیش از ۸۰ درصد افراد بهبودیافته با این داروها دیگر به اعتیاد باز نمی گردند و از تولید چنین داروهای گیاهی در ایران خبر داده است. طبق آخرین گزارش جهانی مواد مخدر که توسط دفتر مقابله با مواد مخدر و جرم سازمان ملل متحد (UNODC) منتشر شده است، در سطح جهان حدود ۳۵ میلیون نفر از اختلالات مصرف مواد مخدر رنج می برند و نیاز به خدمات درمانی دارند.”

خرید قرص دتوکسین

پاسخ به سوالات متداول درباره کپسول ترک اعتیاد دتوکسین

ما در داروخانه آنلاین مفید طب به پرتکرارترین سوالات درباره دتوکسین پاسخ داده‌ایم:

آیا مصرف دتوکسین برای ترک شیشه و ب۲ (بوپرنورفین) موثر است؟

کپسول دتوکسین در ترک اعتیاد به شیشه موثر نیست و برای ترک بوپرنورفین یا ب۲ نیز توصیه نمی‌شود. برای ترک اعتیاد به مواد مخدر صنعتی مانند ب۲ و شیشه باید تحت نظارت پزشک باشید.

آیا مصرف قرص دتوکسین تست اعتیاد را مثبت می‌کند؟

دتوکسین باعث مثبت شدن تست ادرار اعتیاد نمی‌شود. مثبت یا منفی شدن تست اعتیاد شما فقط بستگی به این دارد ماده مخدر مصرفی بعد از چه مدت از بدنتان دفع شود. بنابراین مصرف دتوکسین در نتیجه تست تاثیری ندارد، اما اگر در زمان انجام تست باقیمانده مواد مصرفی در سرم و ادرار شما باشد، جواب تست اعتیاد مثبت خواهد شد. ماندگاری ماده مخدر در ادرار ممکن است بسته به مواردی چون میزان و سابقه مصرف، نوع ماده مصرفی، سن، شرایط شخص و... از ۲ تا ۶ روز متفاوت باشد. به عنوان مثال اگر یک هفته از آخرین مصرف گذشته باشد، تست احتمالا منفی خواهد شد.

کپسول دتوکسین اعتیاد آور است؟

خیر، دتوکسین از عصاره گیاه تلخ بیان تهیه شده و باعث وابستگی و اعتیاد نمی‌شود.

من کپسول دتوکسین را تهیه کرده‌ام، برای ترک اعتیاد چطور باید آن مصرف کنم؟

روند قطع تدریجی ماده مصرفی را شروع کرده و به طور همزمان مصرف دتوکسین را طبق دستور (روزی سه عدد برای هشت روز) شروع کنید. برای مصرف بیش از هشت روز این دارو باید با پزشک خود مشورت کنید. مصرف سه عدد قرص در روز، دستور توصیه شده توسط شرکت سازنده است و مصرف بیشتر آن به صورت روزانه توصیه نمی‌شود. مصرف کمتر نیز ممکن است اثردهی کافی را نداشته باشد، مگر اینکه پزشک دستور خاصی برای شما تجویز کرده باشد.

من با وجود مشکلات زمینه‌ای چون بیماری‌های قلبی، دیابت، فشار خون و... می‌توانم از دتوکسین برای ترک استفاده کنم؟

تاکنون عوارض و سمیتی طی دوره درمان ۸ روزه دتوکسین برای افرادی که بیماری خاصی از قبیل مشکلات کبدی، کلیوی و قلبی - عروقی نداشته باشند گزارش نشده است، اما اگر مبتلا به این بیماری‌های زمینه‌ای هستید، قبل از مصرف دتوکسین باید با پزشک خود مشورت کنید. به طور کلی در صورت داشتن هرگونه بیماری خاص یا مصرف دارویی خاص، قبل از استفاده از فرآورده‌های دارویی با پزشک مشورت کنید.

با استفاده از دتوکسین می‌توانم صد درصد اعتیاد را ترک کنم؟ پس از اتمام دوره ترک، اعتیاد برگشت دوباره نخواهد داشت؟

طبق نتایج مطالعات بالینی، الکالوئید sophocarpine موجود در دتوکسین ممکن است تا حدی، درد ناشی از ترک را کاهش دهد. آلکالوئید matrine موجود در عصاره تلخ بیان نیز ممکن است از طریق فعال‌سازی گیرنده‌های نیکوتینی موجب کاهش علائم ترک و خماری شود، بنابراین دتوکسین می‌تواند برای ترک اعتیاد کمک‌کننده باشد. اما در نهایت باز هم میزان اثرگذاری این قرص به میزان و مدت مصرف بیمار و شرایط ذهنی و بدنی او بستگی دارد. ممکن است با توجه به این شرایط پزشک داروهای دیگری را نیز برای بیمار تجویز کند.

من با مصرف قرص دتوکسین نتیجه‌ای مشاهده نکردم، چه داروی دیگری برای من تجویز می‌کنید؟

داروخانه آنلاین مفیدطب مجاز به دخالت در روند ترک اعتیاد و درمان علائم ناشی از آن نیست. جهت کنترل روند ترک باید تحت نظر پزشک باشید.

به اشتراک گذاری این مقاله :

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

10 دیدگاه دربارهٔ «دتوکسین، جدیدترین داروی ترک اعتیاد گیاهی»

 1. سلام
  من ۳۳ روز مواد مصرفیم که تریاک و شیره بوده کلا کنار گذاشتم .ولی متاسفانه هنوز مشکل بیقراری و سستی و بی حالی بدن دارم .از الان میتونم برای کاهش این اثرات دتوکسین مصرف کنم؟

  1. دکتر نفیسه کیامنش

   با سلام دوست عزیز دتوکسین در طی کاهش دوز مواد باید استفاده شود، نه پس از ترک کامل. به هر حال، برای مصرف دتوکسین بهتر است با پزشک مشورت کنید.
   با احترام دکتر داروساز

 2. سلام کسی که روزی ۱۰سی سی شربت متادون مصرف می‌کنه چه طور باید داروی ترک اعتیاد دتوکسین را مصرف کنه؟درصورتیکه علائم و مشکلات ترک شربت متادون تقریبا از روز چهارم وپنجم شروع میشه!

  1. دکتر نفیسه کیامنش

   با سلام افرادی که میخواهند با دتوکسین ترک اعتیاد داشته باشند باید طی یک دوره ۸ روزه دوز مواد مصرفی شان را کم کنند تا تدریجا به صفر برسد. در طی این ۸ روز، این افراد باید کپسول دتوکسین را صبح و ظهر و شب یک عدد با معده پر میل کنند. ضمنا بهتر است افرادقبل از مصرف دتوکسین با پزشک مشورت کنند.
   با احترام دکتر داروساز

 3. سلام ,داروی دتوکسین را چگونه تهیه کنیم?ٱیانیازبه نسخم وتجویزپزشک
  داردیااینکه داروخانه‌های های خاصی
  بدون نسخه هم ارائه می‌دهند?
  متشکرم

  1. دکتر نفیسه کیامنش

   با سلام دتوکسین را می توانید از داروخانه آنلاین مفید طب خریداری کنید. بسیاری از داروخانه های معمولی هم دتوکسین را برای فروش تهیه کرده اند. دتوکسین بدون نسخه به فروش میرسد اما بهتر است قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.

   با احترام دکتر داروساز

   خرید از لینک زیر:
   https://www.mofidteb.com/product/5419/jihad-daneshgahy-detoxin

 4. با سلام ،من قرص متادون مصرف میکنم و تدریجی دارم مصرفم رو کم میکنم، آیا همزمان از دکوتسین و مصرف کم متادون استفاده کنم؟ یا کلا مصرف رو قطع کنم؟

  1. دکتر نفیسه کیامنش

   با سلام طریقه مصرف صحیح دتوکسین به این صورت است که باید طی یک دوه ۸ روزه دوز مواد مخدر مصرفی را کاهش دهید و همزمان دتوکسین را به صورت صبح ظهر شب یک عدد بعد از غذا مصرف نمایید. در هیچ روش ترک اعتیاد نباید ناگهان مصرف را قطع کرد. قطع مصرف باید تدریجی باشد.
   با احترام دکتر داروساز

   1. سلام دکتر اگ شیره رو اب کنی و یک فاشق ب بیمار بذی یک قاشق اب بریزی روش و وقتی رسید ب جاهایی ک علام بروز داد و اب رو به سافی رفت قرصو باس از اون تایم شروع کرد دیگ کم کم ؟؟؟

    1. ادمین مجله سلامت مفیدطب

     با سلام.
     دوست عزیز لطفا سوالتان را به نحوی شفاف تر بیان کنید؛ هدف از سوال مشخص نیست.
     با آرزوی سلامتی برای شما

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

کاهش اشتها

معرفی ۳ قرص کاهش اشتها

چاقی و اضافه وزن یکی از مشکلات فراگیر جامعه‌ی امروزی است. افراد زیادی به دلایل مختلف که حفظ سلامتی، تناسب اندام و زیبایی از مهم‌ترین

قرص بیوتی هلث برای چیست

قرص بیوتی هلث برای چیست؟

بیوتین یا ویتامین B7 یا ویتامین H، یکی از آشناترین اسامی برای افرادی است که به دنبال توقف ریزش موی خود هستند. در حقیقت ویتامین

پماد ام جی خوبه یا رکتول

پماد ام جی خوبه یا رکتول؟

شقاق و هموروئید، شایع‌ترین عارضه‌های مقعدی هستند که معمولا در اثر یبوست مزمن، فشار بیش از حد در حین زایمان، زور زدن زیاد در هنگام