بهترین قرص کلسیم برای بانوان
زمان مطالعه: ۱۱ دقیقه

کلسیم یک ماده معدنی مهم است که بیشتر به‌خاطر داشتن نقش کلیدی در سلامت استخوان‌ها شناخته می‌شود. این ماده معدنی به حفظ ریتم قلب، عملکرد ماهیچه‌ها و بسیاری از موارد دیگر کمک می‌کند و فواید بسیاری برای سلامتی دارد. در این مقاله از مجله سلامت مفید طب به بررسی تعدادی از فواید کلسیم برای خانم‌ها، از جمله در دوران بارداری و یائسگی می‌پردازیم و انواع مختلف قرص کلسیم را معرفی می‌کنیم. همچنین فاکتورهایی را بررسی می‌کنیم تا با در نظر گرفتن آن‌ها بتوانید از بین محصولات بسیار موجود، بهترین قرص کلسیم برای بانوان را انتخاب کنید. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

فواید کلسیم برای سلامتی

احتمالا تا حدی با فواید کلسیم برای سلامتی و نقش آن در بدن آشنا هستید. 

کلسیم برای رشد استخوان و قوی نگه داشتن آن یک ماده کلیدی است. معمولا مکمل‌های کلسیم برای درمان و پیشگیری از پوکی استخوان و استئوپنی که باعث ضعیف و شکننده شدن استخوان می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

علاوه بر این، کلسیم کاربردهای بسیار دیگری هم دارد. برای مثال از این ماده در بسیاری از داروهای ضد اسید استفاده می‌شود. همچنین پزشکان از آن برای کنترل سطح بالای منیزیم، فسفر و پتاسیم در خون استفاده می‌کنند.

شواهد خوبی وجود دارد که کلسیم می‌تواند به کنترل یا پیشگیری از فشار خون بالا کمک کند.

یکی از فواید کلسیم برای بانوان این است که می‌تواند علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) را تسکین دهد. همچنین برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که کلسیم به همراه ویتامین D ممکن است در زنان قبل از یائسگی، به محافظت در مقابل سرطان سینه کمک کند.

کلسیم برای کمک به لاغری هم مورد مطالعه قرار گرفته است اما این مطالعات تا الان بی‌نتیجه بوده‌اند.

در ادامه به بررسی اهمیت مصرف کلسیم برای بانوان در دوران یائسگی، قاعدگی، بارداری و شیردهی می‌پردازیم.

کلسیم در دوران یائسگی

زنان در طول دوران گذر از یائسگی (معمولا ۵۰ تا ۵۵ سالگی) حدود ۱۰ درصد از استخوان خود را از دست می‌دهند. برای ۱ نفر از هر ۴ زن، این مقدار حتی بیشتر از ۱۰ درصد است.

 پس از حدود ۵ سال، با شروع دوران پس از یائسگی، این روند کاهش استخوان کندتر می‌شود، اما همچنان با سرعت کمتر ادامه دارد.

از دست دادن استخوان در دوران یائسگی به این دلیل است که متابولیسم استخوان تحت کنترل استروژن است و در دوران یائسگی سطح استروژن به شدت کاهش می‌یابد.

استخوان یک بافت زنده است و هر روز سلول‌های استخوانی جدید تولید می‌شوند و سلول‌های استخوانی قدیمی از بین می‌روند. وقتی سطح استروژن افت می‌کند، تولید سلول‌های استخوانی جدید کاهش و تحلیل استخوان افزایش پیدا می‌کند. به همین دلیل تراکم استخوان کمتر شده و به‌طور کلی ضعیف‌تر و بیشتر مستعد شکستگی می‌شود.

همان‌طور که گفته شد کلسیم برای تشکیل استخوان ضروری است. کلسیم از راه غذا یا مکمل دریافت و از طریق روده جذب جریان خون می‌شود. ما برای جذب کلسیم به مقدار کافی ویتامین D نیز نیاز داریم.

اگر سطح کلسیم خون افت کند، هورمون پاراتیروئید تولید می‌شود که تحلیل رفتن استخوان را بیشتر می‌کند و کلسیم را از استخوان آزاد می‌کند و دوباره آن را در گردش خون قرار می‌دهد. بنابراین مهم است سطح کلسیم بدن را در محدوده مناسب نگه داریم.

کلسیم در دوران یائسگی
زنان در طول دوران گذر از یائسگی (معمولا ۵۰ تا ۵۵ سالگی) حدود ۱۰ درصد از استخوان خود را از دست می‌دهند.

کلسیم در دوران قاعدگی

کلسیم می‌تواند برای تسکین علائم سندرم پیش از قاعدگی (PMS) مفید باشد. سندرم پیش از قاعدگی که بسیاری از زنان به آن دچار می‌شوند، به تغییرات فیزیکی و عاطفی گفته می‌شود که می‌تواند قبل از پریود یا در طول آن اتفاق بیفتد. این تغییرات شامل مواردی از هوس‌های غذایی و کرامپ‌های شکمی گرفته تا تغییرات خلقی و اضطراب هستند.

تحقیقات نشان می‌دهند که کلسیم می‌تواند در مقابله با برخی از علائم PMS به شما کمک کند.

یک مطالعه روی زنانی که ۵۰۰ میلی گرم کلسیم کربنات، دو بار در روز و به مدت ۳ ماه مصرف کردند؛ نشان داد که آن‌ها نسبت به زنان مبتلا به PMS که این مکمل را مصرف نکردند، خستگی، تغییرات اشتها و افسردگی کمتری داشتند.

مطالعه دیگری نشان داد که دریافت مقدار بالای کلسیم و ویتامین D از طریق غذا با احتمال کمتر ابتلا به PMS مرتبط است. منظور از این مقدار بالا چیزی معادل حدود چهار وعده لبنیات بدون چربی یا کم چرب یا آب پرتقال غنی شده با کلسیم در روز است.

این اثرات ممکن است به دلیل تأثیر کلسیم و ویتامین D روی برخی از هورمون‌ها باشد.

کلسیم در دوران بارداری

دریافت کلسیم در دوران بارداری بسیار مهم است. در این دوران بدن شما هر کاری که لازم است انجام می‌دهد تا از فرزندتان مراقبت کند. در واقع، بدن کلسیم را از استخوان‌ها و دندان‌های شما می‌گیرد تا به کودک بدهد! بنابراین اگر می‌خواهید استخوان‌ها و دندان‌های خود را در بارداری قوی نگه دارید، باید کلسیم بیشتری دریافت کنید.

می‌دانید که همه افراد به دریافت روزانه کلسیم نیاز دارند. کلسیم علاوه بر تشکیل دندان و استخوان، به حرکت خون و ماهیچه‌ها نیز کمک می‌کند. همچنین به اعصاب کمک می‌نماید تا پیام‌ها را از مغز به سایر قسمت‌های بدن برسانند.

بدن نمی‌تواند خودش کلسیم را بسازد. بنابراین لازم است این ماده معدنی را از طریق غذا یا مکمل دریافت کنید. 

در دوران بارداری سعی کنید روزانه حداقل ۱۰۰۰ میلی‌گرم کلسیم دریافت کنید. در صورتی که ۱۸ سال یا کمتر سن دارید و باردار هستید، به حداقل ۱۳۰۰ میلی‌گرم کلسیم در روز نیاز دارید.

لبنیات از جمله شیر، ماست و پنیر از بهترین منابع کلسیم هستند. سبزیجات برگی تیره نیز حاوی مقدار کمتری کلسیم می‌باشند.

اگر به شیر حساسیت دارید یا وگان هستید، ممکن است دریافت کلسیم کافی از طریق غذا برایتان سخت باشد. در این صورت احتمالا پزشک شما مصرف مکمل کلسیم را توصیه می‌کند.

کلسیم در دوران بارداری
در دوران بارداری، بدن کلسیم را از استخوان‌ها و دندان‌های شما می‌گیرد تا به کودک بدهد.

کلسیم در دوران شیردهی

مصرف کلسیم در دوران شیردهی هم حائز اهمیت است. زیرا در این دوران نیز مانند بارداری به کلسیم بیشتری نیاز دارید. بنابراین احتمالا لازم باشد در دوران شیردهی نیز مصرف مکمل کلسیم را ادامه دهید.

تحقیقات نشان می‌دهد که شما می‌توانید هنگام شیردهی ۳ تا ۵ درصد از توده استخوانی خود را از دست بدهید، زیرا مقداری از کلسیم شما از طریق شیر مادر از دست می‌رود.

خوشبختانه در صورتی که از غذاهای حاوی کلسیم و مکمل کلسیم طبق دستور پزشک استفاده کنید، باید طی ۶ ماه پس از قطع شیردهی، آن توده استخوانی را دوباره به دست آورید.

مقدار روزانه توصیه شده برای کلسیم

مقدار روزانه توصیه شده برای مصرف کلسیم به سن و جنسیت بستگی دارد و عبارت است از:

 • زنان ۱۹ تا ۵۰ ساله: ۱۰۰۰ میلی‌گرم
 • زنان ۵۱ ساله و بالاتر: ۱۲۰۰ میلی‌گرم
 • مردان ۱۹ تا ۷۰ ساله: ۱۰۰۰ میلی‌گرم
 • مردان ۷۱ ساله و بالاتر: ۱۲۰۰ میلی‌گرم

انواع قرص کلسیم

چندین نوع مختلف از ترکیبات کلسیم در مکمل‌های کلسیم مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر ترکیب حاوی مقادیر متفاوتی از کلسیم عنصری (elemental calcium) است. مکمل‌های کلسیم رایج موجود در بازار ممکن است به صورت زیر برچسب گذاری شوند:

 • کلسیم کربنات (۴۰ درصد کلسیم عنصری)
 • کلسیم سیترات (۲۱ درصد کلسیم عنصری)
 • کلسیم گلوکونات (۹ درصد کلسیم عنصری)
 • کلسیم لاکتات (۱۳ درصد کلسیم عنصری)

دو شکل اصلی مکمل‌های کلسیم، کلسیم کربنات و کلسیم سیترات هستند. کلسیم کربنات از لحاظ قیمت ارزان‌تر است و اغلب یک انتخاب اولیه خوب محسوب می‌شود.

برخی از مکمل‌های کلسیم، حاوی سایر ویتامین‌ها یا مواد معدنی نیز هستند. برای مثال ممکن است مکمل کلسیم حاوی ویتامین D یا منیزیم هم باشد.

همان‌طور که گفته شد کلسیم یک ماده مغذی ضروری است که نقش‌های بسیاری در بدن دارد. ویتامین D نیز یک پروهورمون است که به جذب کلسیم توسط بدن کمک می‌کند.

تحقیقات نشان می‌دهد که ویتامین D در سلامت استخوان‌ها نقش حیاتی دارد زیرا کلسیم را در خون تنظم می‌کند. بدون ویتامین D، کلیه‌ها کلسیم زیادی دفع می‌کنند.

همچنین سطح مناسب کلسیم و ویتامین D می‌تواند به بارداری سالم کمک کند. یک بررسی جدید ارتباطی را بین سطح بالاتر ویتامین D و ریسک پایین‌تر پره اکلامپسی و زایمان زودرس نشان می‌دهد. 

در دوران بارداری قبل از مصرف مکمل‌ها با پزشک خود مشورت کنید. 

انتخاب بهترین قرص کلسیم برای بانوان

در ادامه فاکتورهایی را معرفی می‌کنیم که بهتر است برای انتخاب بهترین قرص کلسیم برای بانوان در نظر داشته باشید:

مقدار کلسیم موجود در مکمل

کلسیم عنصری، مهم است زیرا مقدار واقعی کلسیم موجود در مکمل می‌باشد و چیزی است که بدن برای رشد استخوان و سایر فواید سلامتی جذب می‌کند.

بنابراین یکی از نکاتی که برای تهیه بهترین قرص کلسیم برای بانوان باید در نظر داشته باشید، این است که برچسب روی محصول را بخوانید تا بدانید در یک وعده مصرف مکمل چقدر کلسیم دریافت می‌کنید.

به‌عنوان مثال، کلسیم کربنات حاوی ۴۰% کلسیم عنصری است. بنابراین ۱۲۵۰ میلی‌گرم کلسیم کربنات حاوی ۵۰۰ میلی‌گرم کلسیم عنصری است.

توجه داشته باشید که وقتی می‌خواهید بدانید هر وعده مکمل چقدر کلسیم دارد، به اندازه وعده (یعنی تعداد قرص‌های هر بار مصرف) دقت کنید.

تحمل پذیری

مکمل‌های کلسیم ممکن است عوارض جانبی خیلی کمی داشته باشند. اما گاهی اوقات می‌توانند عوارضی مانند نفخ، گاز و یبوست ایجاد کنند. به‌طور کلی کلسیم کربنات بیشترین یبوست را ایجاد می‌کند.

ممکن است لازم باشد چند مکمل مختلف را امتحان کنید تا بتوانید بهترین قرص کلسیم را برای خود پیدا کنید.

داروهای مصرفی

مکمل کلسیم می‌تواند با بسیاری از انواع داروها از جمله داروهای فشار خون، هورمون‌های مصنوعی تیروئید، بیس فسفونات‌ها، آنتی‌بیوتیک‌ها و مسدود کننده‌های کانال کلسیم تداخل داشته باشد.

بسته به داروهایی که مصرف می‌کنید، ممکن است لازم باشد قرص کلسیم را همراه با وعده‌های غذایی یا بین آن‌ها مصرف کنید.

بنابراین قبل از انتخاب مکمل کلسیم، برای دانستن تداخلات دارویی احتمالی و انتخاب مناسب‌ترین فرم کلسیم با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

فرم مکمل کلسیم

مکمل‌های کلسیم در اشکال مختلف از جمله قرص، کپسول، شربت، جویدنی و پودر موجود هستند. اگر در بلعیدن قرص مشکل دارید می‌توانید از فرم‌های دیگر این مکمل مانند شربت استفاده کنید.

قابلیت جذب توسط بدن

بدن شما برای بهره‌مندی از کلسیم باید بتواند آن را جذب کند. همه انواع مکمل‌های کلسیم وقتی در دوزهای کوچک (۵۰۰ میلی‌گرم یا کمتر) و همراه با وعده غذایی مصرف شوند، بهتر جذب می‌شوند.

کلسیم سیترات در صورت مصرف با غذا یا بدون آن به یک اندازه جذب می‌شود و فرمی است که به افراد دارای اسید معده کم (که در افراد بالای ۵۰ سال و مصرف کننده‌های داروهای مسدود کننده اسید معده شایع است)، افراد مبتلا به بیماری التهابی روده یا افراد دچار اختلالات جذب توصیه می‌شود.

چه کسانی ممکن است به قرص کلسیم نیاز داشته باشند؟

در صورت داشتن شرایط زیر خوب است با پزشک خود درباره مصرف قرص کلسیم صحبت کنید و از او بهترین نحوه مصرف این قرص را بپرسید:

 • داشتن رژیم غذایی وگان
 • عدم توانایی هضم لاکتوز (عدم تحمل لاکتوز)
 • مصرف پروتئین یا سدیم خیلی زیاد، که می‌تواند باعث دفع کلسیم بیشتر از بدن شود
 • داشتن استخوان‌های ضعیف (یا پوکی استخوان)
 • استفاده بلند مدت از درمان‌های کورتیکو استروئیدی 
 • داشتن بیماری‌های گوارشی و عدم توانایی جذب مناسب کلسیم

همچنین زنان در دوران یائسگی بیشتر احتمال دارد که کلسیم کمی داشته باشند.

عوارض جانبی قرص کلسیم

قرص کلسیم با دوز نرمال ممکن است باعث نفخ، گاز و یبوست شود. دوزهای بسیار بالای کلسیم، می‌تواند باعث ایجاد سنگ کلیه شود.

این گفته قطعی نیست، اما ممکن است بین مصرف مکمل کلسیم با دوز بالا و بیماری قلبی ارتباط وجود داشته باشد. شواهد در این زمینه متفاوت هستند و برای نتیجه گیری قطعی درباره تاثیر مکمل کلسیم بر ریسک حمله قلبی به مطالعات بیشتری نیاز است.

کلسیم موجود در رژیم غذایی به‌طور کلی بی‌خطر است. اما به خاطر داشته باشید لزوما مصرف بیشتر یک ماده مغذی بهتر نیست! برای مثال مصرف کلسیم اضافه باعث تقویت بیشتر استخوان‌ها نمی‌شود. 

همچنین لازم است بدانید مکمل یا قرص کلسیم برای همه مناسب نیست. برای مثال اگر شما هایپرکلسمی داشته باشید، باید از مصرف مکمل کلسیم خودداری کنید. هایپرکلسمی باعث وجود کلسیم بیش از حد در خون می‌شود.

عوارض کلسیم
قرص کلسیم با دوز نرمال ممکن است باعث نفخ، گاز و یبوست شود.

تداخلات دارویی کلسیم

اگر از هرگونه داروی تجویزی یا حتی بدون نسخه استفاده می‌کنید، قبل از مصرف قرص کلسیم با پزشک خود مشورت نمایید. کلسیم می‌تواند با داروهای بیماری قلبی، دیابت، صرع و مشکلات دیگر تداخل داشته باشد.

دوز بالای ویتامین D می‌تواند باعث سطح بالا و خطرناک کلسیم شود. دوز بالای کلسیم می‌تواند مانع جذب مواد معدنی از جمله آهن و زینک در بدن شود.

به‌طور کلی، مکمل کلسیم را با یک تا دو ساعت فاصله از مکمل‌ها و داروهای دیگر مصرف کنید. اگر آن‌ها را هم‌زمان مصرف نمایید، ممکن است کلسیم به آن‌ها متصل شده و باعث عدم جذب آن‌ها توسط بدن شود.

معرفی چند مکمل کلسیم

تا اینجا با فواید کلسیم برای سلامتی و برخی از مزایای آن برای خانم‌ها آشنا شدیم. همچنین به نکاتی برای کمک به تهیه بهترین قرص کلسیم برای بانوان اشاره کردیم. در ادامه به معرفی چند قرص کلسیم می‌پردازیم:

کپسول استئو کلتکس لیکوئید کلسیم پلاس الیت

کپسول استئو کلتکس لیکوئید کلسیم پلاس الیت حاوی کلسیم، منیزیم و ویتامین D است و در کمک به پیشگیری از پوکی استخوان موثر می‌باشد. این محصول حاوی ۹۰۰ میلی‌گرم کلسیم، ۴۵۰ میلی‌گرم منیزیم و ۶۰۰ واحد بین‌المللی ویتامین D است.

شما می‌توانید برای تهیه کپسول استئو کلتکس لیکوئید کلسیم پلاس الیت از سایت داروخانه آنلاین مفید طب روی دکمه زیر کلیک کنید:

خرید کپسول استئو کلتکس لیکوئید کلسیم پلاس

قرص meno avert یورو ویتال

کپسول منو اورت یوروویتال حاوی کلسیم و ویتامین D3 است و برای کاهش علائم یائسگی از جمله پوکی استخوان بسیار مؤثر می‌باشد.

این محصول حاوی ۸ ماده مهم برای بدن در دوران یائسگی است تا بتواند انرژی و مواد مغذی مورد نیاز بدن را برای کاهش عوارض این دوران تأمین کند. از بین این ۸ ماده کلسیم، ویتامین D3، اینولین و ایزوفلاون‌های سویا اصلی‌ترین ترکیبات هستند که نقش موثری در کاهش عوارض و علائم یائسگی دارند.

شما می‌توانید برای تهیه قرص meno avert از سایت داروخانه آنلاین مفید طب روی دکمه زیر کلیک کنید:

خرید قرص meno avert

قرص کلسیم دی دینه

قرص کلسیم دی دینه باعث افزایش استحکام استخوان‌ها شده و در پیشگیری و درمان پوکی استخوان نیز موثر است. این قرص همچنین می‌تواند باعث تقویت دندان‌ها شود.

شما می‌توانید برای تهیه قرص کلسیم دی دینه از سایت داروخانه آنلاین مفید طب روی دکمه زیر کلیک کنید:

خرید قرص کلسیم دی دینه

جمع‌بندی

در این مقاله از مجله سلامت مفید طب به بررسی چند فایده کلسیم برای زنان پرداختیم. همچنین ضمن معرفی انواع مکمل کلسیم، فاکتورهایی را بررسی کردیم تا با کمک آن‌ها بتوانید بهترین قرص کلسیم برای بانوان را انتخاب کنید.  

همان‌طور که گفته شد کلسیم برای حفظ سلامت و قدرت استخوان‌ها لازم است. همچنین می‌تواند به بهبود علائم سندرم پیش از قاعدگی کمک کند و برای دوران یائسگی نیز مفید باشد.

به خاطر داشته باشید که مصرف دوز بالای کلسیم می‌تواند مضر باشد. بنابراین برای اطلاع از دوز مناسب و انتخاب بهترین قرص کلسیم برای بانوان با پزشک یا داروساز مشورت کنید.

منابع: سایت‌های WebMD و mayoclinic


توجه: مقالات مرتبط با پزشکی و سلامت داروخانه مفید طب از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند، بنابراین توصیه درمانی و پزشکی محسوب نمی‌شوند. در صورتی که مشکل پزشکی دارید، لازم است تا برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید:

به اشتراک گذاری این مقاله :

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

قرص بیوتی هلث برای چیست

قرص بیوتی هلث برای چیست؟

بیوتین یا ویتامین B7 یا ویتامین H، یکی از آشناترین اسامی برای افرادی است که به دنبال توقف ریزش موی خود هستند. در حقیقت ویتامین

پماد ام جی خوبه یا رکتول

پماد ام جی خوبه یا رکتول؟

شقاق و هموروئید، شایع‌ترین عارضه‌های مقعدی هستند که معمولا در اثر یبوست مزمن، فشار بیش از حد در حین زایمان، زور زدن زیاد در هنگام