پلارگونیوم برای درمان سرماخوردگی و سینوزیت

پلارگونیوم برای درمان سینوزیت و سرماخوردگی
زمان مطالعه: ۶ دقیقه

پلارگونیوم سیدوایدس (Pelargonium sidoides) یا ژرانیوم آفریقای جنوبی که با نام‌های ژرانیوم سیاه یا کیپ پلارگونیوم هم شناخته می‌شود، گیاهی است که مدتهاست در طب سنتی آفریقای جنوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همان‌طور که در این مقاله اشاره می‌شود، از این گیاه برای کمک به درمان بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و سینوزیت و نیز برونشیت استفاده می‌کنند. 

همچنین در این مقاله از مجله سلامت مفید طب به عوارض جانبی احتمالی پلارگونیوم می‌پردازیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پلارگونیوم چیست؟

پلارگونیوم سیدوایدس (Pelargonium sidoides) یا ژرانیوم آفریقای جنوبی که با نام‌های ژرانیوم سیاه یا کیپ پلارگونیوم هم شناخته می‌شود، گیاهی است که مدتهاست در طب سنتی آفریقای جنوبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا عصاره ریشه پلارگونیوم از طریق تقطیر آن به دست می‌آید و در درمان سرفه و سرماخوردگی به منظور تسکین علائم و کاهش مدت بیماری استفاده می‌شود.

طرفداران این داروی گیاهی اظهار می‌نمایند که پلارگونیوم می‌تواند با عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله سرماخوردگی، برونشیت و سینوزیت مقابله کند.

ژرانیوم آفریقای جنوبی (P. sidoides) نباید با شمعدانی عطری یا شمعدانی رز (P. graveolens) که از آن برای اسانس روغنی‌اش استفاده می‌شود، اشتباه گرفته شود. از این اسانس روغنی در آروماتراپی، طعم دهنده‌ها و تولید عطر استفاده می‌شود.

موارد مصرف پلارگونیوم

بیشتر تحقیقات مربوط به پلارگونیوم محدود به مطالعات آزمایشگاهی هستند. در این مطالعات، عصاره پلارگونیوم (P. sidoides) برای خنثی کردن باکتری‌ها و ویروس‌های خاصی شناخته شده است. اینکه آیا با مصرف خوراکی عصاره این گیاه می‌توان به تاثیر مشابه رسید یا خیر، هنوز مشخص نیست. شواهد موجود در این رابطه، در حال حاضر ترکیبی هستند.

در ادامه به موارد مصرف پلارگونیوم یا ژرانیوم آفریقای جنوبی می‌پردازیم.

پلارگونیوم برای سرماخوردگی و سینوزیت

محققان در مروری بر مطالعات در سال ۲۰۱۳، تحقیقات از پیش منتشر شده را تحلیل و نتیجه گیری کردند که پلارگونیوم طول مدت سرماخوردگی یا عفونت سینوس را کاهش می‌دهد. با وجود این یافته‌ها، محققان معتقد بودند که کیفیت مطالعات پایین است.

در مروری دیگر، منتشر شده در Academic Pediatrics در سال ۲۰۱۸، دانشمندان ۱۱ مطالعه در مورد اکیناسه، پلارگونیوم و سایر داروهای گیاهی را در درمان عفونت‌های دستگاه تنفسی کودکان ارزیابی کردند. در حالی که نشان داده شد اکیناسه (یکی از محبوب‌ترین گیاهان دارویی) تسکینی ایجاد نمی‌کند، پلارگونیوم شواهد متوسطی از اثر بخشی بدون عارضه را در درمان عفونت‌های تنفسی نشان داد. 

پلارگونیوم برای سینوزیت و سرماخوردگی
مطالعاتی نشان داده‌اند که پلارگونیوم طول مدت سرماخوردگی یا عفونت سینوس را کاهش می‌دهد.

شما می‌توانید برای تهیه قرص پلارژین پارس گیتا (بهبود سرماخوردگی، سرفه و آلرژی) از طریق سایت داروخانه آنلاین مفید طب (دکتر اصیلی) روی دکمه زیر کلیک کنید:

خرید قرص پلارژین

پلارگونیوم برای برونشیت حاد

مروری بر مطالعات در سال ۲۰۱۳ در آلمان اظهار می‌نماید که پلارگونیوم می‌تواند به برطرف کردن علائم برونشیت کمک کند. مانند تحقیقات قبلی، شواهدی مبنی بر اثر مفید این گیاه وجود داشت اما نتایج به دلیل کیفیت پایین تحقیق، منحرف شدند.

بر اساس شواهد موجود در حال حاضر، محققان نتیجه گیری نمودند که عصاره خوراکی پلارگونیوم یا P. sidoides ممکن است باعث تسکین نه چندان زیاد برونشیت در کودکان شود. در مقابل، فرمولاسیون قرص‌ها ظاهرا تاثیری ندارد.

برای اثبات این نتایج به تحقیقات بیشتری نیاز است. 

پلارگونیوم برای برونشیت
مطالعاتی نشان می‌دهند که پلارگونیوم می‌تواند به برطرف کردن علائم برونشیت کمک کند.

شما می‌توانید برای تهیه شربت پلارژین کیدز (بهبود سرفه و سرماخوردگی) پارس گیتا از سایت داروخانه آنلاین مفید طب (دکتر اصیلی) روی دکمه زیر کلیک کنید:

خرید شربت پلارژین کیدز

این محصول حاوی عصاره خشک شده ریشه پلارگونیوم به همراه عسل است و تأثیر گذاری فوق‌العاده‌ای در بهبود سرفه، آبریزش بینی، احتقان بینی، گلودرد و به طور کلی سرماخوردگی کودکان دارد.

عوارض جانبی پلارگونیوم 

بی خطر بودن محصولات پلارگونیوم زیاد آزمایش نشده است. عوارض جانبی رایج شامل ناراحتی معده، تهوع، سوزش سر دل یا بدتر شدن علائم تنفسی هستند. 

پلارگونیوم حاوی کومارین است که به عنوان ضد انعقاد (رقیق کننده خون) عمل می‌کند. به همین دلیل باید از مصرف پلارگونیوم با داروهای ضد انعقاد تجویزی مانند وارفارین پرهیز کرد؛ زیرا می‌تواند منجر به خونریزی بیش از حد شود. همچنین به دلیل این خاصیت، باید دو هفته قبل از عمل جراحی یا دندانپزشکی، مصرف پلارگونیوم را قطع نمود.

همچنین طبق European Medicines، پلارگونیوم در افراد مبتلا به بیماری‌های خودایمنی مانند پسوریازیس، آرتریت روماتوئید، لوپوس و هپاتیت خودایمنی باید با احتیاط مصرف شود؛ زیرا می‌تواند آنتی بادی‌هایی را که علائم خودایمنی را تحریک می‌کنند،  فعال نماید.

قبل از مصرف مکمل‌های گیاهی با پزشک خود مشورت کنید. به دلیل عدم وجود تحقیقات ایمنی، کودکان و زنان باردار یا شیرده نباید از داروهای پلارگونیوم استفاده کنند.  

پلارگونیوم و آسیب کبدی

همچنین نگرانی‌هایی وجود دارد که مصرف طولانی مدت یا بیش از حد پلارگونیوم ممکن است باعث آسیب به کبد شود. بر طبق مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۶ در آلمان، پلارگونیوم یا P. sidoides یکی از پنج گیاهی بود که مشکوک به ایجاد مسمومیت کبدی در موارد مصرف دارویی بودند.

در یکی از موارد گزارش شده، اختلال کبدی پس از استفاده از عصاره پلارگونیوم به مدت پنج روز اتفاق افتاد. 

دوز مصرفی پلارگونیوم و محصولات آن

راهنمایی برای استفاده مناسب از مکمل‌های پلارگونیوم وجود ندارد. دوز بی‌خطر می‌تواند بسته به سن، جنسیت، وزن، داروهای مصرفی و سلامت عمومی متفاوت باشد.

معمولا محصولات پلارگونیوم به صورت عصاره، سوسپانسیون، شربت، تنتور و کپسول‌های ژلاتینی موجود هستند (ممکن است همه این اشکال دارویی در ایران موجود نباشند).

به عنوان یک قاعده کلی، در مصرف این محصولات هرگز از میزان توصیه شده روی برچسب محصول تجاوز نکنید. با این وجود مشخص نیست که مکمل پلارگونیوم در چه میزانی ممکن است سمی محسوب شود.

پلارگونیوم فقط برای استفاده کوتاه مدت در نظر گرفته می‌شود. بطور ایده آل نباید مصرف آن بیش از ۵ تا ۷ روز باشد.

آیا ژرانیوم آفریقای جنوبی خوراکی است؟

بیشتر انواع ژرانیوم خوراکی هستند و ژرانیوم آفریقای جنوبی نیز از این قاعده مستثنی نیست. گل‌های این گیاه طعمی معطر و اندکی فلفلی و برگ‌ها طعم خوشایند ترش و علفی دارند. 

می‌توان دمنوش ژرانیوم تازه را با خیساندن یک چهارم فنجان گل و برگ خرد شده ژرانیوم در یک فنجان آب جوش تهیه نمود. برخی معتقدند که نوشیدن دمنوش ژرانیوم می‌تواند سوء هاضمه را کاهش دهد.

با این حال باید از مصرف زیاد ژرانیوم تازه پرهیز کرد؛ چرا که اسید اگزالیک موجود در این گیاه، ممکن است باعث سوء هاضمه، تهوع، استفراغ و اسهال شود. همچنین باید از مصرف گل یا برگی که در معرض سم پاشی یا کودهای شیمیایی بوده است، خودداری کنید. 

اعتقاد بر این است که برای مصارف دارویی، ریشه پلارگونیوم (نه ساقه یا گل و برگ آن) مفید است.

جمع‌بندی

در این مقاله از مجله سلامت مفید طب به فواید گیاه پلارگونیوم یا ژرانیوم آفریقای جنوبی در درمان بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی، سینوزیت و برونشیت حاد پرداختیم. همچنین عوارض جانبی احتمالی این گیاه را بررسی کردیم.
شما می‌توانید برای تهیه شربت پلارژین پارس گیتا (بهبود سرفه و سرماخوردگی) از سایت داروخانه آنلاین مفید طب (دکتر اصیلی) روی دکمه زیر کلیک کنید:

خرید شربت پلارژین

این محصول حاوی عصاره خشک ریشه پلارگونیوم است و در درمان و بهبود سرفه، آبریزش بینی، جلوگیری از رشد باکتری و تقویت سیستم ایمنی بدن نقش قابل توجهی دارد.

منبع: سایت verywellhealth


توجه: مقالات مرتبط با پزشکی و سلامت داروخانه مفید طب از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند، بنابراین توصیه درمانی و پزشکی محسوب نمی‌شوند. در صورتی که مشکل پزشکی دارید، لازم است تا برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه نمایید.

به اشتراک گذاری این مقاله :

اشتراک گذاری در telegram
Telegram
اشتراک گذاری در whatsapp
WhatsApp
اشتراک گذاری در linkedin
LinkedIn

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط

معرفی بهترین و قویترین قرص نعوظ

بهترین و قویترین قرص نعوظ

اختلالات جنسی چه در مردها چه در زن‌ها، همیشه تهدیدی برای کاهش کیفیت روابط زناشویی و ایجاد سردی در ارتباط تلقی می‌شود. همانطور که کم

کاهش اشتها

معرفی ۳ قرص کاهش اشتها

چاقی و اضافه وزن یکی از مشکلات فراگیر جامعه‌ی امروزی است. افراد زیادی به دلایل مختلف که حفظ سلامتی، تناسب اندام و زیبایی از مهم‌ترین