آشنایی با گیاهان داروییبیماری‌ها و پیشگیری

۷ خاصیت فوق‌العاده عصاره شاه بلوط هندی برای سلامتی و درمان بیماری‌ها

0
خاصیت های شاخ بلوط هندی
زمان مطالعه: ۸ دقیقه

شاه بلوط هندی یک درخت بومی بالکان است. عصاره دانه‌های شاه بلوط هندی یک مکمل غذایی محبوب است که معمولا برای بهبود سلامت وریدها و کاهش التهاب از آن استفاده می‌شود، زیرا یکی از خواص شاه بلوط هندی خاصیت ضد التهابی آن است.

ترکیب فعال اصلی در شاه بلوط هندی Aescin است که برای بسیاری از فواید سلامتی‌ مورد مطالعه قرار گرفته است. دانه شاه بلوط هندی فرآوری نشده، حاوی ترکیبی به نام Aesculin است که مصرف خوراکی آن غیر ایمن است.

در این مقاله از مجله سلامت مفید طب به خواص شاه بلوط هندی (عصاره آن) و همچنین عوارض جانبی و تداخلات دارویی آن می‌پردازیم. پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

شاه بلوط هندی چیست؟

شاه بلوط هندی (Horse chestnut) نوعی درخت است که در نیمکره شمالی زمین رشد می‌کند. این گیاه بومی بالکان است.

مدت‌هاست که در طب گیاهی و عامیانه از دانه، برگ، پوست تنه و گل درخت شاه بلوط هندی برای تسکین علائمی مانند تورم و التهاب و نیز تقویت دیواره رگ‌های خونی یا وریدها استفاده می‌شود.

خواص شاه بلوط هندی

در ادامه به خواص عصاره شاه بلوط هندی برای سلامتی و درمان یا بهبود برخی از بیماری‌ها می‌پردازیم.

۱. شاه بلوط هندی برای درمان علائم نارسایی مزمن وریدی

یکی از خواص شاه بلوط هندی کمک به درمان نارسایی مزمن وریدی است. نارسایی مزمن وریدی (CVI) وضعیتی است که با جریان خون ضعیف در وریدهای پا مشخص می‌شود و علائم آن می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • ورم پا
  • درد یا گرفتگی پا
  • خارش پا
  • واریس یا وریدهای بزرگ پیچ خورده که معمولا در پا ایجاد می‌شود
  • زخم‌های پا
  • ضعف در پا

یک درمان رایج برای این بیماری، درمان با فشرده سازی یا استفاده از جوراب مخصوص است که می‌تواند جریان خون را در پاها افزایش دهد.

ترکیب aescin موجود در شاه بلوط هندی چندین خاصیت دارویی دارد که می‌تواند برای درمان نارسایی مزمن وریدی مفید باشد. برای مثال، می‌تواند جریان خون را در وریدها افزایش دهد که این مسئله احتمالا علائم را بهبود می‌بخشد.

شاه بلوط هندی برای مشکلات وریدی

یکی از خواص شاه بلوط هندی کمک به درمان نارسایی مزمن وریدی است.

در مروری بر ۱۹ مطالعه، ۹ مورد از آن‌ها نشان داد که که مصرف روزانه ۶۰۰ میلی‌گرم عصاره شاه بلوط هندی حاوی ۵۰ میلی‌گرم aescin تا ۸ هفته، علائم نارسایی مزمن وریدی شامل درد، تورم و خارش پاها را کاهش داد.

در واقع، یک مطالعه اشاره نمود که عصاره شاه بلوط هندی به اندازه فشرده سازی درمانی در کاهش تورم پا موثر است.

این مطالعات نشان می‌دهد که عصاره شاه بلوط هندی ممکن است برای درمان کوتاه مدت نارسایی مزمن وریدی موثر باشد. اما برای تعیین اثرات بلند مدت آن به تحقیقات بیشتری نیاز است.

۲. شاه بلوط هندی برای درمان واریس

وریدهای واریسی، وریدهای برجسته و متورمی هستند که معمولا در پاها ایجاد شده و می‌توانند ناشی از نارسایی مزمن وریدی باشند.

عصاره دانه شاه بلوط هندی می‌تواند با بهبود جریان خون در پاهای شما، تونوس رگ‌ها را بهبود دهد. علاوه برا این، عصاره شاه بلوط هندی می‌تواند به کاهش تورم و درد ناشی از واریس در پاها کمک کند.

در یک مطالعه ۸ هفته‌ای، ۵۸ درصد از شرکت کنندگانی که سه بار در روز عصاره دانه شاه بلوط هندی حاوی ۲۰ میلی‌گرم aescin مصرف نمودند و دو بار در روز از یک ژل ۲% aescin به صورت موضعی استفاده کردند، علائم واریسی مانند درد، تورم، سنگینی و تغییر رنگ پا در آن‌ها کمتر شد.

شما می‌توانید برای تهیه پماد واریس وینوویتال دینه (برای هموروئید و واریس) از سایت داروخانه آنلاین مفید طب (دکتر اصیلی) روی دکمه زیر کلیک کنید:

خرید پماد وینوویتال دینه

در هر گرم از کرم ونوویتال ۱۰ میلی گرم عصاره گل همیشه بهار و ۶۰ میلی گرم عصاره دانه شاه بلوط هندی گنجانده شده است. هرکدام از این گیاهان به طور جداگانه خاصیت ضد التهابی داشته و با هم اثر سینرژیک در بدن ایجاد کرده و موجب درمان واریس می‌شوند.

شاه بلوط هندی برای درمان واریس

عصاره شاه بلوط هندی می‌تواند به کاهش تورم و درد ناشی از واریس در پاها کمک کند.

۳. شاه بلوط هندی دارای خواص ضد التهابی است

التهاب می‌تواند باعث تجمع مایع اضافی در بافت‌های بدن شود که این مسئله می‌تواند منجر به حفظ مایعات و تورم شود. 

aescin جزئی از عصاره شاه بلوط هندی است که دارای خواص ضد التهابی می‌باشد. مشخص شده است که این ترکیب، التهاب مرتبط با آسیب، نارسایی وریدی و تورم را کاهش می‌دهد.  

در مروری بر ۱۷ مطالعه، مشاهده شد که عصاره دانه شاه بلوط هندی می‌تواند به کاهش التهاب و تورم مرتبط با نارسایی مزمن وریدی در پاها کمک کند.

علاوه بر این، مطالعات نشان داد که استفاده از یک پماد موضعی حاوی aescin می‌تواند التهاب و تورم پس از ضربه، عمل جراحی و آسیب‌های ورزشی را کاهش دهد. با این حال، این پماد حاوی ترکیبات ضد التهابی دیگری نیز بود که باعث می‌شود مشخص نشود که آیا aescin به تنهایی اثرات مشابهی دارد یا خیر.

۴. عصاره شاه بلوط هندی برای درمان بواسیر

بواسیر یا هموروئید یک وضعیت پزشکی متداول است که با متورم شدن وریدهای اطراف مقعد و راست روده مشخص می‌شود. بواسیر علائم ناراحت کننده‌ای دارد که می‌توانند شامل خارش، سوزش، درد و خونریزی مقعدی باشند. 

خواص ضد التهابی عصاره دانه شاه بلوط هندی می‌تواند با کاهش التهاب و تورم وریدهای تحت تاثیر بواسیر، به برطرف کردن علائم آن کمک کند.

هنوز تحقیقات در این زمینه محدود است و مطالعات بیشتری برای تایید فواید احتمالی عصاره شاه بلوط هندی برای درمان بواسیر مورد نیاز است.

خرید قرص ونوویتال دینه

شاه بلوط هندی برای درمان هموروئید یا بواسیر

خواص ضد التهابی عصاره دانه شاه بلوط هندی می‌تواند با کاهش التهاب و تورم وریدهای تحت تاثیر بواسیر، به برطرف کردن علائم آن کمک کند.

۵. شاه بلوط هندی خواص آنتی اکسیدانی دارد

یکی از خواص شاه بلوط هندی خاصیت آنتی اکسیدانی آن است . عصاره دانه شاه بلوط هندی دارای ترکیبات آنتی اکسیدانی قوی است که می‌تواند به پیشگیری از آسیب سلولی ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک کند. تعداد بسیار زیاد رادیکال‌های آزاد می‌تواند منجر به التهاب و آسیب سلولی شود.

عصاره دانه شاه بلوط هندی سرشار از ترکیبات فلاونوئید شامل کوئرستین و کائمفرول است که دارای خواص آنتی اکسیدانی بالقوه هستند.

یک مطالعه درون کشتگاهی نشان داد که هم aescin و هم عصاره دانه شاه بلوط هندی خواص آنتی اکسیدانی دارند، اما عصاره دانه شاه بلوط هندی اثرات بیشتری از aescin تنها داشت. این مسئله می‌تواند به دلیل اثرات هم افزایی ترکیبات داخل عصاره باشد.

۶. شاه بلوط هندی خواص ضد سرطانی دارد

مطالعات درون کشتگاهی نشان می‌دهند که aescin علاوه بر خواص ضد التهابی قوی، دارای اثرات ضد سرطانی نیز می‌باشد.

این مطالعات نشان داده‌اند که aescin می‌تواند به طور قابل توجهی، رشد سلول‌های تومور را در برخی از سرطان‌ها مانند سرطان کبد، سرطان خون و مالتیپل میلوما کاهش دهد.

همچنین مطالعات درون کشتگاهی مشاهده نمودند که aescin می‌تواند باعث مرگ سلولی در سلول‌های سرطانی در سرطان‌هایی مانند سرطان پانکراس و سرطان ریه شود.

با این حال، در این مطالعات از مقادیر غلیظ شده aescin استفاده شده است و معلوم نیست که آیا مقدار موجود در عصاره دانه شاه بلوط هندی نیز همان اثرات را دارد یا خیر. قبل از نتیجه گیری قطعی، مطالعات انسانی بیشتری در این زمینه لازم است.

۷. شاه بلوط هندی برای کمک به ناباروری مردان

یکی از دلایل ناباروری مردان واریکوسل یا تورم وریدهای نزدیک بیضه‌هاست. خواص ضد التهابی و ضد تورمی aescin، می‌تواند به درمان ناباروری مرتبط با واریکوسل کمک کند.

یک مطالعه دو ماهه روی بیش از ۱۰۰ مردی که ناباروری مرتبط با واریکوسل داشتند، نشان داد که مصرف ۳۰ میلی‌گرم aescin هر ۱۲ ساعت یک بار، غلظت اسپرم، تحرک اسپرم و کیفیت آن را بهبود بخشید. علاوه بر این، اندازه واریکوسل با مصرف آئسین کاهش یافت.

عوارض جانبی و تداخلات دارویی شاه بلوط هندی

در حالی که استفاده از عصاره دانه شاه بلوط هندی به طور کلی ایمن در نظر گرفته می‌شود، باید از برخی عوارض جانبی آن آگاه باشید.

دانه شاه بلوط هندی فرآوری نشده، حاوی ترکیبی به نام Aesculin است که سازمان غذا و داروی آمریکا مصرف خوراکی آن را غیر ایمن اعلام کرده است. نشانه‌های مسمومیت شامل افسردگی، گرفتگی عضلات، فلج، کما و مرگ است. به همین دلیل باید از مصرف خوراکی دانه‌های شاه بلوط هندی فرآوری نشده خودداری کنید. 

عوارض جانبی گزارش شده برای عصاره دانه شاه بلوط هندی، خفیف و شامل مشکلات گوارشی، ناراحتی معده، سرگیجه، سردرد و خارش هستند.

علاوه بر این گزارش‌هایی از واکنش‌های آلرژیک هنگام استفاده از عصاره شاه بلوط هندی روی پوست، داده شده است.

عصاره شاه بلوط هندی می‌تواند با داروهای زیر تداخل داشته باشد:

  • رقیق کننده های خون: شاه بلوط هندی می‌تواند انعقاد خون را کند نماید و اثرات رقیق کننده‌های خون مانند کومادین (وارفارین) را افزایش دهد.
  • انسولین یا داروهای دیابت خوراکی: شاه بلوط هندی می‌تواند قند خون را کاهش دهد و در صورت مصرف با داروهای دیابت باعث شود سطح قند خون بسیار کم شود.  
  • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs): شاه بلوط هندی می‌تواند جذب این داروها (که داروهای مورد استفاده برای درمان التهاب هستند) را کاهش دهد.
  • لیتیوم: شاه بلوط هندی می‌تواند تاثیر ادرارآور داشته باشد که ممکن است سرعت عملکرد لیتیوم (دارویی که برای اختلالات روانی استفاده می‌شود) را در بدن به تاخیر بیاندازد.   

علاوه بر این، افرادی که بیماری کبدی یا کلیوی دارند، نباید از شاه بلوط هندی استفاده کنند، زیرا می‌تواند علائم بیماری آن‌ها را تشدید کند.

به دلایل مطرح شده، همیشه قبل از مصرف عصاره شاه بلوط هندی باپزشک خود مشورت کنید. مخصوصا اگر در حال حاضر دارو مصرف می‌کنید و یا بیماری یا مشکل زمینه‌ای دارید. 

علاوه بر این، ایمنی استفاده از عصاره شاه بلوط هندی در دوران بارداری و شیردهی نامشخص است. بنابراین زنان باردار یا شیرده باید از مصرف این مکمل خودداری کنند.

جمع‌بندی

در این مقاله به خواص شاه بلوط هندی پرداختیم. عصاره شاه بلوط هندی دارای خواص ضد التهابی قوی است و می‌تواند به برطرف نمودن درد و التهاب ناشی از نارسایی مزمن وریدی کمک کند.

همچنین این عصاره می‌تواند برای مشکلاتی مانند بواسیر و ناباروری ناشی از وریدهای متورم در مردان مفید باشد.

خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی شاه بلوط هندی باعث می‌شود یک درمان طبیعی محبوب برای بیماری‌ها و مشکلات مختلف باشد.

همان‌طور که اشاره شد عصاره شاه بلوط هندی به طور کلی یی‌خطر در نظر گرفته می‌شود اما دارای عوارض جانبی بالقوه است و می‌تواند با برخی از داروها تداخل داشته باشد. بنابراین قبل از مصرف این عصاره با پزشک خود مشورت کنید.

شما می‌توانید برای تهیه قرص ونوویتال دینه (گرفتگی عضلات، واریس و هموروئید) از سایت داروخانه آنلاین مفید طب (دکتر اصیلی) روی دکمه زیر کلیک کنید:

خرید قرص ونوویتال دینه

این محصول حاوی عصاره دانه شاه بلوط هندی بوده و با تقویت دیواره عروق و جلوگیری از تضعیف آن‌ها باعث بهبود واریس و هموروئید (بواسیر) می‌شود.

منابع: سایت‌های heathline و verywellhealth


توجه: مقالات مرتبط با پزشکی و سلامت داروخانه مفید طب از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند، بنابراین توصیه درمانی و پزشکی محسوب نمی‌شوند. در صورتی که مشکل پزشکی دارید، لازم است تا برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه نمایید.

فواید شربت گریپ میکسچر مینو برای نوزاد

مقاله قبلی

نحوه دفع سالم داروها

مقاله بعدی

شما همچنین ممکن است دوست داشته باشید

نظرات

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *