بهترین قرص تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر

قرص تقویت حافظه
زمان مطالعه: ۱۳ دقیقه

در کشور ما حدود ۸ میلیون سالمند بالای ۶۰ سال وجود دارد که از این تعداد بیش از یک میلیون نفر به زوال عقل یا دمانس (بیشتر آلزایمر) مبتلا هستند. یعنی از هر ۸ سالمند، یک نفر با این اختلال شدید حافظه دست و پنجه نرم می‌کند. طبق جدیدترین آمار وزارت بهداشت، در هر ۷ ثانیه یک نفر در ایران گرفتار آلزایمر می‌شود! جالب است بدانید این عدد در سال ۹۷، ۱۱.۵ ثانیه بود. این اعداد و آمار در واقع زنگ خطری است که به ما می‌گوید ما نسبت به عملکرد مغز و حافظه‌ی خود بی توجه هستیم. اگر از همان ابتدای جوانی به فکر تقویت حافظه باشیم، احتمالا می‌توانیم از بروز آلزایمر و دمانس در پیری جلوگیری کنیم.

اهمیت بالای پیشگیری از آلزایمر و زوال عقل در سنین بالا باعث شد ما این مطلب از مجله سلامت مفیدطب را به معرفی راه‌های تقویت حافظه اختصاص دهیم. خوشبختانه راه‌های زیادی برای این کار وجود دارد که یکی از آن‌ها کمک گرفتن از داروی تقویت حافظه است. اگر می‌خواهید در کنار راه‌های طبیعی افزایش حافظه و تمرکز، با بهترین داروهای گیاهی تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر نیز آشنا شوید، این مطلب را از دست ندهید.

 

راه‌های تقویت حافظه و تمرکز برای جلوگیری از آلزایمر

با توجه به شیوع بالای آلزایمر در جامعه‌ی ما و نگرانی‌های وزارت بهداشت از این موضوع و افزایش آگاهی عمومی درباره‌ی این بیماری، تقریباً کسی نیست که نداند آلزایمر چیست و چه اثری روی بدن دارد. آلزایمر شایع‌ترین نوع دمانس یا زوال عقل است که در نتیجه‌ی ضعف شدید بخش حافظه در مغز و مرگ سلول‌های خاکستری این ناحیه ایجاد می‌شود. به همین دلیل هم می‌گویند برای جلوگیری از آلزایمر باید حواسمان به حافظه، تمرکز و توانایی ادراکمان باشد.

تقویت حافظه فقط مختص افراد میانسال نیست، بلکه جوان‌ها و حتی نوجوان‌ها نیز می‌توانند با کمک گرفتن از راه‌های مختلف از همان سنین کم، حافظه‌ی خود را تقویت کنند و توانایی یادگیری و ادراک خود را افزایش دهند. در ادامه راه‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که با پیروی از آن‌ها می‌توانید مغزی سالم‌تر و حافظه‌ای قوی‌تر داشته باشید و سپس به معرفی چند قرص تقویت حافظه می‌پردازیم.

مدیتیشن؛ بهترین راه کاهش استرس در مغز

یکی از کاربردی‌ترین و مشهورترین تکنیک‌های تقویت حافظه، مدیتیشن است. مدیتیشن یکی از متدهای تمرکز کردن است که آرامش زیادی برای ذهن ایجاد می‌کند. انجام این کار شرایطی برای مغز ما فراهم می‌کند که در آن میزان هورمون استرس به حداقل می‌رسد.

راه های تقویت حافظه و تمرکز
مدیتیشن باعث کاهش استرس و ایجاد آرامش ذهنی می‌شود.

مطالعات متعددی اثبات کرده است که انجام مدیتیشن به صورت روزانه، نه تنها استرس و اضطراب را کاهش می‌دهد، بلکه باعث بهبود عملکرد بخش حافظه و افزایش سرعت ذهنی نیز می‌شود. پس اگر کار پر استرسی دارید یا مشغله فکری زیادی دارید، حتماً پس از پایان کار، مدتی را به مدیتیشن و ایجاد آرامش ذهنی سپری کنید تا در پیری دچار آلزایمر نشوید.

تغذیه سالم؛ راه طبیعی تقویت حافظه و عملکرد مغز

تغذیه سالم همواره جزو مهم‌ترین راه‌های افزایش سلامت جسمی و ذهنی محسوب می‌شود. سلول‌های مغز نیاز به رسیدگی دارند و اگر به درستی تغذیه نشوند خیلی زود از کار می افتند.

راه های تقویت حافظه
تغذیه سالم برای داشتن ذهن و بدن سالم ضروری است.

درست است که بدن برای جلوگیری از آسیب به سلول‌های مغز تدابیر امنیتی زیادی چیده؛ اما بازهم عواملی مانند رادیکال‌های آزاد همه جای بدن ما، از جمله مغز، همیشه برای تخریب حضور دارند. تغذیه‌ی ناسالم و عادات غلط به راحتی می‌تواند این عوامل مخرب را افزایش دهد و ریسک ابتلا به اختلالات مغزی به خصوص آلزایمر را در سنین بالا افزایش دهد.

اگر می‌پرسید که برای جلوگیری از آلزایمر چی بخوریم؟ پاسخ ما به شما این است که تا می‌توانید مواد غذایی با ارزش غذایی بالا و سرشار از آنتی اکسیدان را در رژیم غذایی خود بگنجانید. برخی از این دسته از مواد غذایی شامل موارد زیر هستند:

 • غلات کامل
 • مرکبات و میوه‌های ترش (پرتقال، بلوبری و…)
 • گوجه فرنگی
 • گردو
 • زیتون و روغن زیتون
 • انگور سیاه فرنگی
 • تخمه کدو
 • کلم بروکلی
 • مغزیجات و آجیل
 • ماهی‌های چرب (حاوی امگا ۳، ۶ و ۹)

ورزش؛ بهترین راه هماهنگی مغز و بدن

ورزش کردن تاثیرات مثبت زیادی برای مغز دارد. اولین اثر مثبت آن هماهنگی کامل مغز و بدن است. هنگام ورزش کردن، به خصوص ورزش با حرکات پیچیده، مغز شما دائم در حال یادگیری است و سعی دارد بیشترین هماهنگی را با انقباض عضلات برقرار کند. همچنین برقراری تعادل، هماهنگی عضلات با هم و کاهش قابل توجه استرس، از دیگر اثرات مهم ورزش برای مغز است.

راه های تقویت حافظه و تمرکز
ورزش کردن فعالیت مغز را افزایش می‌دهد.

پس برای تقویت حافظه و بهبود عملکرد مغز، ورزش کردن را از برنامه‌ی روزانه یا هفتگی خود خارج نکنید. اگر وقت زیادی ندارید، حداقل روزی ۱۵ تا ۲۰ دقیقه فعالیت‌هایی مانند پیاده روی، دویدن یا حرکات هوازی را انجام دهید تا هم بدنی سالم و هم ذهنی قدرتمند داشته باشید.

یاد گرفتن مهارت جدید؛ بهترین راه جلوگیری از آلزایمر

یکی دیگر از تکنیک‌های تقویت حافظه که به افراد میانسال هم بسیار توصیه می‌شود، انجام بازی‌های فکری و یاد گرفتن مهارت‌های جدید است. زیرا بازی‌های فکری باعث افزایش خلاقیت و تمرکز شده و یادگیری مهارت‌های جدید هم حافظه و ادراک مغز را به کار می‌گیرد. هر دو این‌ها در کنار هم از مرگ سلول‌های خاکستری مغز جلوگیری کرده و آن را به فعالیت بیشتر تحریک می‌کنند.

راه های تقویت حافظه
یادگیری مهارت جدید باعث افزایش تمرکز و تقویت حافظه بلند مدت می شود.

یادگیری مهارت‌های جدید یکی از بهترین راه‌های تقویت حافظه بلند مدت محسوب می‌شود. پس بهتر است در کنار مصرف قرص تقویت حافظه از این تکنیک هم استفاده کنیم.

کمک گرفتن از گیاهان مؤثر برای تقویت حافظه و تمرکز

در کنار تغذیه‌ی سالم، می‌توانید از خاصیت برخی گیاهان دارویی برای تقویت حافظه نیز کمک بگیرید. این گیاهان سرشار از آنتی اکسیدان های طبیعی هستند که از سلول‌های مغز در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد حفاظت می‌کنند. استفاده از این گیاهان به صورت دمنوش، ادویه یا حتی به صورت داروی گیاهی می‌تواند برای تقویت حافظه و جلوگیری از دمانس و زوال عقل در پیری به ما کمک کند.

گیاهان مؤثر برای تقویت حافظه و تمرکز حواس

با توجه به توضیحات بالا، در این بخش می‌خواهیم چندتا از بهترین گیاهان دارویی موثر برای تقویت حافظه و تمرکز حواس را معرفی کنیم. اگر شما هم مثل ما نگران زنگ خطر آلزایمر در پیری هستید و دائم از همه می‌پرسید برای تقویت حافظه چی بخوریم؟ این بخش را بخوانید تا پاسخ سؤال خود را بگیرید.

جینکوبیلوبا؛ محافظ مغز و مؤثر برای پیشگیری از آلزایمر

این گیاه با اسم درخت مقدس معابد هم شناخته می‌شود. دلیل این نامگذاری به این خاطر خواص جینکوبیلوبا برای مغز است. این گیاه سرشار از آنتی اکسیدان های قدرتمند است که تاثیرات مثبت زیادی روی مغز دارند. آلکالوئیدها، گلیکوزیدها، اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی، فلاونوئیدها، ترپنوئیدها و فنول ها از جمله مهم‌ترین آنتی اکسیدان های جینکوبیلوبا هستند که خاصیت ضد التهابی هم دارند.

گیاهان دارویی برای تقویت حافظه
جینکوبیلوبا از زوال عقل و آلزایمر جلوگیری می‌کند.

تجمع رادیکال‌های آزاد در مغز باعث ایجاد التهاب، تخریب سلول‌های مغز و کاهش خونرسانی به آن‌ها می‌شود. این اثرات مخرب، عقل را به سمت زوال می‌کشاند. در مقابل آنتی اکسیدان هایی که نام بردیم التهاب ایجاد شده در مغز را کاهش داده و با مهار اثر این ترکیبات از نورون‌ها محافظت می‌کنند. همچنین مصرف جینکوبیلوبا باعث افزایش گردش خون در مغز و تغذیه و خون‌رسانی بهتر به سلول‌های این بخش می‌شود. به خاطر داشتن این ویژگی‌های شگفت انگیز، جینکوبیلوبا در ترکیبات برخی از بهترین قرص های تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر استفاده می‌شود.

جینسینگ؛ گیاهی برای تقویت تمرکز حواس و قوای جسمی

بسیاری از ما با خواص شگفت انگیز جنسینگ  آشنا ایم. این گیاه نه تنها برای تقویت حافظه و ذهن، بلکه برای جسم ما نیز به عنوان یک انرژی زای طبیعی عمل می‌کند. جینسینگ گیاهی قدرتمند است که تقریباً برای همه‌ی بخش‌های مهم بدن از جمله مغز، قلب، رگ‌ها و دستگاه تولید مثل ما مفید است.

گیاهان موثر برای تقویت حافظه
جینسینگ در افزایش قوای جسمی و تقویت حافظه و تمرکز نقش موثری دارد.

این گیاه مواد موثری به نام جینسینوزیدها دارد که آنتی اکسیدان های بسیار قوی‌ای هستند و در کنار ترکیبات مؤثر دیگر جینسینگ مانند الیگوپپتیدها، وانیلیک اسید و سالیسیلات ها باعث افزایش انرژی در مغز شده و توانایی یادگیری و ادراک را بهبود می‌دهند. تحقیقات نشان داده است که مصرف مداوم مقدار مشخصی از جینسینگ می‌تواند از بروز آلزایمر در سنین بالا جلوگیری کند. همچنین این گیاه از لخته شدن خون در مغز جلوگیری می‌کند. به همین دلیل هم در بیشتر انواع قرص تقویت حافظه، نام جینسینگ دیده می‌شود.

کندر؛ معروف‌ترین گیاه برای تقویت حافظه و تمرکز

کندر صمغی گیاهی است که بیشتر ما با خواص آن برای تقویت حافظه و تمرکز آشنا ایم. زیرا از کودکی بسیاری از مادرها و مادر بزرگ‌ها خوردن این گیاه را برای تقویت حافظه برای درس خواندن، به ما توصیه می‌کردند. البته که کندر برای تقویت حافظه بزرگسالان هم مفید است.

بهترین گیاه دارویی برای تقویت حافظه
کندر معروف ترین محصول گیاهی موثر در تقویت حافظه برای درس خواندن است.

کندر با دو مکانیسم به تقویت حافظه و تمرکز کمک کرده و از زوال عقل جلوگیری می‌کند. آنتی اکسیدان های این گیاه از جمله بازولیک اسید، آنتی کولین استراز و سایر ترکیبات ضد التهاب، التهاب ایجاد شده در مغز را کاهش داده و به کمک سایر مواد مؤثره‌ی خود، استرس اکسیداتیو را در مغز کاهش می‌دهد. از طرفی کندر با افزایش استیل کولین در مغز از منفعل شدن سلول‌های مغز جلوگیری کرده و جلوی پیشرفت آلزایمر را در افراد مبتلا به زوال عقل می‌گیرد.

زنجبیل؛ گیاهی برای بهبود عملکرد مغز و حافظه

زنجبیل ماده موثری به نام جینجرول دارد که گروهی از آنتی اکسیدان های مفید برای مغز را درون خود جای داده است. بیشتر ما تا به حال از این گیاه به عنوان ادویه در غذا استفاده کرده‌ایم. اما دانستن اینکه زنجبیل برای بهبود عملکرد مغز و حافظه چه تاثیراتی دارد، اهمیت این گیاه را برای ما افزایش می‌دهد.

گیاهان دارویی موثر برای تقویت حافظه
زنجبیل برای تقویت حافظه و تمرکز و بهبود تغذیه سلول‌های مغز مفید است.

زنجبیل نیز مانند کندر به افزایش میزان استیل کولین در مغز کمک کرده و فعالیت نورون‌ها را افزایش می‌دهد. علاوه براین، آنتی اکسیدان های زنجبیل با افزایش اپی نفرین، دوپامین و سروتونین در قشر مغز، باعث افزایش متابولیسم این سلول‌ها نیز می‌شود. در نتیجه زنجبیل می‌تواند چرخه‌ی زندگی سلول‌های خاکستری ما را حفظ کند.

بهترین داروی گیاهی تقویت حافظه و تمرکز حواس

افراد زیادی هنگام خرید قرص تقویت حافظه از ما می‌پرسند بهترین قرص تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر چیست؟ یا قرص‌های گیاهی تقویت حافظه چه ترکیباتی دارند؟ این قرص‌ها در واقع داروهای گیاهی تقویت حافظه هستند که هیچ ماده‌ی شیمیایی مصنوعی ندارند و اثر آن‌ها روی مغز و حافظه کاملاً طبیعی و تدریجی است.

در واقع شرکت‌های دارویی با ترکیب چند عصاره‌ی گیاهی، دارویی با اثرگذاری بیشتر و عوارض کمتر ایجاد کرده‌اند که شما با استفاده از آن‌ها بتوانید از خواص چند گیاه به طور همزمان هم بهره مند شوید. حالا که با راه‌های مؤثر برای بهبود عملکرد مغز آشنا شدید، وقت آن رسیده که چند مورد از بهترین انواع قرص تقویت حافظه را هم به شما معرفی کنیم.

قرص تقویت حافظه ممورکس

قرص ممورکس محصولی از شرکت ایران داروک است که محتوی عصاره جینکو بیلوباست. در  بخش گیاهان مؤثر برای تقویت حافظه، مفصل درباره خواص جینکوبیلوبا برای مغز گفتیم.

بهترین قرص تقویت حافظه
قرص تقویت حافظه ممورکس برای حفاظت از سلول‌های مغز و پیشگیری از آلزایمر موثر است.

این گیاه علاوه بر تقویت حافظه و تمرکز، به افزایش خونرسانی و تغذیه‌ی سلول‌های مغز نیز کمک می‌کند. در واقع قرص ممورکس دوز مشخصی از این گیاه (۴۰ میلی گرم عصاره خشک جینکوبیلوبا) را در اختیار ما گذاشته تا بدون درگیر شدن با عوارض احتمالی آن از خواصش برای حافظه و مغز بهره ببریم. این داروی گیاهی یکی از انواع بهترین قرص تقویت حافظه و تمرکز محسوب می‌شود.

خرید سریع ممورکس

جین سین؛ قرص تقویت حافظه جینسینگ

بسیاری از افراد قرص تقویت حافظه را با قرص جینسینگ می‌شناسند. حتی بسیاری از افرادی که به دنبال بهترین قرص تقویت حافظه خارجی هستند نیز از متصدی داروخانه سراغ قرص جینسینگ خارجی را می‌گیرند.

بهترین قرص تقویت حافظه گیاهی
قرص جین سین گل دارو حاوی عصاره جینسینگ به افزایش تمرکز و انرژی سلول‌های مغز کمک می کند.

شرکت گل دارو با توجه به محبوبیت این گیاه، کپسول جین سین را با کیفیت بالا تهیه کرده تا به عنوان قرص جینسینگ ایرانی، رقیبی برای نمونه‌های خارجی باشد. این داروی گیاهی تقویت حافظه همانطور که از اسمش پیداست، تنها از عصاره‌ی جینسینگ تولید شده و برای کاهش استرس و بهبود عملکرد ذهن، تأثیر فوق العاده ای دارد.

خرید سریع کپسول جین سین

قرص ممورال؛ داروی گیاهی مؤثر برای تقویت حافظه

قرص ممورال محصول دیگری از شرکت گل دارو است که با هدف کمک به بهبود عملکرد مغز، کاهش دردهای عصبی و تقویت حافظه تولید شده. گل دارو برای اثرگذاری هرچه بیشتر این محصول خود، دو گیاه مؤثر کندر و زنجبیل را باهم ترکیب کرده تا یک ترکیب قوی و پرخاصیت برای مغز ایجاد کند.

قرص گیاهی تقویت حافظه
قرص ممورال برای افزایش خونرسانی به مغز و پیشگیری از آلزایمر موثر است.

اگر توضیحات بخش قبل درباره خواص کندر و زنجبیل برای مغز را خوانده باشید متوجه می‌شوید که ترکیب این دو گیاه برای مغز مانند یک سپر محافظ قوی و بمب انرژی زا عمل می‌کند. این ویژگی‌ها باعث شده قرص ممورال نه تنها برای تقویت حافظه بلکه برای کنترل پیشرفت آلزایمر نیز مؤثر واقع شده و به عنوان یک قرص تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر محبوب شناخته شود.

خرید سریع قرص ممورال

قرص تقویت حافظه جینکو تیدی

تنها عصاره‌ی گیاهی موجود در قرص جینکو تیدی، عصاره‌ی جینکوبیلوبا است که به تغذیه‌ی بهتر سلول‌های مغز و فعال شدن بخش حافظه کمک می‌کند.

قرص تقویت حافظه و تمرکز
قرص جینکو تیدی حاوی جینکوبیلوبا در جلوگیری از زوال عقل نقش موثری دارد.

خرید سریع قرص جینکو تیدی

عوارض قرص تقویت حافظه چیست؟

حال که از مزایای قرص‌های تقویت حافظه گفتیم، بد نیست کمی هم به عوارض آن‌ها اشاره کنیم. بیشتر داروهای گیاهی تقویت حافظه، به خصوص داروهایی که در این متن معرفی کردیم، بخاطر ترکیبات طبیعی و گیاهی خود، عوارض بسیار کمی دارند. بنابراین اگر قبل از مصرف دارو به شرایط احتیاط و منع مصرف دارو دقت کنیم، با مصرف این داروها مشکل خاصی را تجربه نمی‌کنیم.

البته در برخی موارد ممکن است با مصرف قرص‌های گیاهی افزایش حافظه مشکلات گوارشی خفیف، سردرد، اختلالات فشار خون یا واکنش‌های حساسیتی ایجاد شود.

با قرص تقویت حافظه گیاهی از پیری مغز جلوگیری کنید

همانطور که در این متن گفتیم، راه‌های زیادی برای تقویت حافظه و تمرکز حواس برای پیشگیری از آلزایمر وجود دارد. نکته‌ی مهم این است که هیچکدام از این راه‌ها به تنهایی تأثیر چندانی ندارند. پس بهتر است چند راهکار را باهم پیش ببریم تا نتیجه‌ی بهتری بگیریم. به عنوان مثال مصرف قرص تقویت حافظه همراه با تغذیه سالم و ورزش کردن، بازی فکری یا یادگیری مهارت جدید می‌تواند تأثیر بسیار بیشتری از مصرف قرص به تنهایی داشته باشد.

خرید بهترین داروهای تقویت حافظه گیاهی

سریع‌ترین راه خرید محصولات پیشنهادی یا سایر قرص‌های گیاهی تقویت حافظه، وبسایت یا اپلیکیشن داروخانه اینترنتی مفیدطب است. شما با ورود به مفیدطب می‌توانید محصول مورد نظر خود را در کمتر از یک دقیقه سفارش دهید و در زمان کوتاهی آن را درب منزل تحویل بگیرید.

اگر تجربه استفاده از داروهای تقویت حافظه گیاهی را دارید، آن را با ما در میان بگذارید. همچنین می‌توانید در بخش نظرات سؤالات خود را درباره‌ی تقویت حافظه و داروهای مؤثر آن بپرسید. ما سؤالات شما را با نظر دکتر داروساز پاسخ می‌دهیم.

سوالات متداول

بهترین قرص تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر چیست؟

قرص‌های گیاهی مانند ممورکس، قرص جین سین، قرص ممورال و جینکو تیدی از جمله بهترین قرص‌های تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر می‌باشند.

قرص تقویت حافظه برای درس خواندن می‌تواند موثر باشد؟

برخی از داروهای تقویت حافظه به دلیل تاثیری که بر افزایش قدرت تمرکز و عملکرد مغزی دارند، می‌توانند به تقویت حافظه برای درس خواندن کمک کنند.

برای تقویت حافظه چه دارویی بخوریم؟

استفاده از داروهای گیاهی یکی از موثرترین راه‌های تقویت حافظه و بهبود عملکرد ذهن است.


توجه: مقالات مرتبط با پزشکی و سلامت داروخانه مفید طب از منابع معتبر داخلی و خارجی تهیه شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارند، بنابراین توصیه درمانی و پزشکی محسوب نمی‌شوند. در صورتی که مشکل پزشکی دارید، لازم است تا برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه نمایید.

بیشتر بخوانید

به اشتراک گذاری این مقاله :

Telegram
WhatsApp
LinkedIn

2 دیدگاه دربارهٔ «بهترین قرص تقویت حافظه و جلوگیری از آلزایمر»

  1. دکتر نفیسه کیامنش

   با سلام دوست عزیز در این صورت باید حتما مراجعه به پزشک متخصص اعصاب و روان داشته باشید. از خوددرمانی بپرهیزید و تشخیص و درمان را به عهده پزشک درمانگر خود بگذارید.
   با احترام دکتر داروساز

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

شربت زوفا عسلی برای کودکان

شربت زوفا عسلی برای کودکان

شربت زوفا عسلی یک شربت گیاهی ضد سرفه است که به عنوان دارویی موثر برای رفع سرفه‌های کهنه، خلط پشت حلق (نزله)، تنگی نفس و

شربت پلارژین چیست؟

شربت پلارژین چیست؟

شربت پلارژین یک شربت گیاهی ضد سرفه است که در بهبود علائم سرماخوردگی از جمله گرفتگی بینی، گلودرد و آبریزش بینی بسیار کاربرد دارد. این